Ani pravidelný dohľad nestačil v prípade bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej. Niekdajšia nominantka strany Smer-SD na ministerstve spravodlivosti sa vo vyšetrovacej väzbe pokúsila o samovraždu. Jej príbeh ilustruje, že ak si chce niekto siahnuť na život, nedokáže mu v tom zabrániť prakticky nič. M. Jankovská využila systém vydávania liekov, ktoré požila v nadmernom množstve. Ako teda dostatočne chrániť ľudí pre nimi samotnými?

Prípad bude mať minimálne dohru v rovine vyšetrovania, momentálne ho preveruje krajská prokuratúra v Banskej Bystrici. Incident sa odohral posledný januárový deň, keď sa M. Jankovská priotrávila a až jej advokát Peter Erdös po vzájomnom stretnutí potvrdil, že si chcela siahnuť na život. Dôvodom malo byť to, že orgány činné v trestnom konaní nekonajú a navyše je výpoveď bývalej štátnej tajomníčky dehonestovaná.

Ministerstvo spravodlivosti preventívne označilo incident s liekmi za pokus o samovraždu, aby sa predišlo nezrovnalostiam, ktoré sa objavili v prípade bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Aj on sa najskôr krátko pred koncom kalendárneho roka vo väznici zranil, pričom tvrdil že si to spôsobil sám. O niekoľko dní neskôr spáchal exprezident Policajného zboru za mrežami samovraždu.

Práve jeho prvé zranenie vyvolalo vlnu otázok smerom k Zboru väzenskej a justičnej stráže. Najviac sa skloňovalo to, že išlo o neúspešný pokus vziať si život. Prípad stál funkciu dlhoročného riaditeľa ZVJS Milana Ivana, ktorý vyvodil zodpovednosť a odstúpil. Smrť M. Lučanského sa dodnes vyšetruje.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa