Pred mesiacom skončil vo vládnej koalícii, keď vystúpil z poslaneckého klubu Za ľudí. Odvtedy naša politická scéna zažila ďalšie odchody a včera aj nečakanú demisiu ministra Milana Krajniaka. S poslancom NR SR a primátorom Hlohovca Miroslavom Kollárom sme sa rozprávali o aktuálnej politickej situácii. 

Odíde podľa vás premiér I. Matovič pod tlakom turbulentných udalostí včerajška? Vyjadrenie poslaneckého klubu OĽANO bolo v jeho prospech...

Neviem, V tejto chvíli sa zdá, že nie, že sa skôr snaží nájsť v parlamente väčšinu, s ktorou by mohol pokračovať ako premiér. Otázka je, či má pre takéto riešenie podporu celého svojho klubu.

Už je mi až fyzicky zle z týchto orgií nezodpovednosti. Denne stále zomiera na COVID takmer 100 ľudí, väčšinu dní očkujeme len v jednotkách tisícok – a nemáme ministra zdravotníctva. Pomoc najzasiahnutejším sektorom a ľuďom je nedostatočná – a nemáme ministra práce, sociálnych vecí a rodiny a minister hospodárstva o týždeň zloží funkciu, ak neodíde premiér Matovič. Ministerka spravodlivosti, donedávna najlepšia ministerka v tejto vláde hovorí, že pod Igorom Matovičom už ďalej nebude pracovať. A poslanci OĽANO? „Nevidíme dôvod na odchod premiéra Matoviča“. Hrajú s touto krajinou ruskú ruletu.

Ktorý výstup zo včerajších tlačoviek vás najviac prekvapil?

Okamžitá demisia ministra Krajniaka, ktorej politický zmysel mi zostáva skrytý. Skôr ma zaujalo snaha priamo na tlačovke vyslať jasný odkaz k technikáliám podania demisie, aby bolo jasné, že je to už nezvratný a realizovaný proces. To potom samozrejme otvára otázky o skutočných motiváciách tohto kroku.

Prekvapil aj vás, podobne ako ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, návrh Veroniky Remišovej, aby spolu s I. Matovičom odišiel aj R. Sulík?

Neprekvapil. Poznám postoje Veroniky Remišovej a viem si predstaviť, že sa musí ťažko vyrovnávať so situáciou, keď už aj predsedníctvo strany s ňou nanominovanou väčšinou schváli stanovisko, z ktorého jasne vyplýva jasná zodpovednosť Igora Matoviča za dnešný stav. A to, že ho následne nerešpektuje a relativizuje ho vyjadrením osobného postoja a zvaľovaním rovnakého podielu viny aj na Richarda Sulíka je podľa mňa pre stranu Za ľudí smrteľná chyba. Aj pre vnútorné pomery v strane, aj pre jej politickú budúcnosť.

V čom podľa vás premiér I. Matovič najzásadnejšie zlyhal?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa