Diskusiu o právomociach nadnárodných digitálnych spoločností rozprúdila navrhovaná legislatíva Journalism Competition and Preservation Act (JCPA). V americkom Kongrese ju predložila senátorka Minnesoty Amy Klobucharová.

Na základne navrhovaného zákona by spravodajské kanály mohli v rámci výnimky rokovať s nadnárodnými spoločnosťami, ktoré prevádzkujú sociálne siete, o väčšom podiele na reklamných príjmoch za obsah zdieľaný napríklad na Facebooku. Túto legislatívu podporuje viacero senátorov, z Demokratickej aj Republikánskej strany.

Predkladatelia zákona v Kongrese uviedli, že návrh legislatívy „vytvára štvorročné bezpečné útočisko pre tlačové, vysielacie alebo digitálne spravodajské spoločnosti, aby mohli kolektívne rokovať s distribútormi online obsahu o podmienkach.“

Zákon má dať rovnaké právomoci lokálnym, menším médiám, napríklad „zakazuje diskrimináciu zo strany platformy voči oprávnenému poskytovateľovi digitálnej žurnalistiky na základe jeho veľkosti alebo názoru vyjadrenom v jeho obsahu a poskytne súkromné právo na podanie žaloby za porušenie tohto zákona.“

Senátorka A. Klobucharová uviedla, že ako dcéra novinára chápe zásadnú úlohu, ktorú zohráva slobodná tlač pri posilňovaní demokracie. „Miestne médiá však čelia existenčnej kríze, príjmy z reklamy klesajú, redakcie sa zatvárajú a do mnohých oblastí sa už miestne, lokálne správy ani nedostanú. Aby sme zachovali silnú, nezávislú žurnalistiku, musíme zabezpečiť, aby spravodajské organizácie boli schopné vyjednávať za rovnakých podmienok s online platformami, ktoré začali dominovať v distribúcii správ a digitálnej reklame,“ uviedla na svojej stránke a zdôraznila, že návrh zákona má podporu na oboch stranách Kongresu.

Kritika zákona

Spoločnosť Meta, ktorá vlastní sociálnu sieť Facebook, začiatkom týždňa pohrozila, že v prípade, ak tento zákon schvália, odstráni spravodajský obsah amerických médií zo svojich platforiem. Ako informuje CNN, proti zákonu JCPA sa ostro postavil technologický priemysel, ale aj viac ako dvadsať občianskych združení.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa