Vyústi nakoniec koaličná kríza do menšinovej vlády? Zatiaľ je to jeden z menej pravdepodobných scenárov, aj keď viacerým politikom by to mohlo vyhovovať.

Ak by z vlády odišli strany SaS aj Za ľudí, Igorovi Matovičovi by v parlamente ostalo dohromady 70 hlasov od OĽaNO a Sme rodina. Na to, aby vláde mohli prechádzať zákony, by potrebovala ďalších šiestich poslancov. To nemusí byť až tak nedosiahnuteľná méta. Takýto počet poslancov by sa teoreticky dal nájsť aj medzi odídencami od Mariána Kotlebu.

Tento scenár naznačujú aj posledné vyjadrenia Jaroslava Naďa. Minister obrany túto možnosť nevylúčil, čím nahral novinárom, ale aj sulíkovcom. „Minister Naď zašiel svojím vyjadrením priďaleko. Ide o absolútnu túžbu po moci, ak by sa Igor Matovič snažil udržať na čele vlády s podporou skupinky okolo Milana Mazureka,“ vyhlásila strana SaS.

Aj dnes J. Naď zopakoval, že nevylučuje vládu s bývalými kotlebovcami, no z jeho slov je tiež zrejmé, že on sám takúto možnosť nepreferuje.

Skupina okolo M. Mazureka má v parlamente päť poslancov a spolu s europoslancom Milanom Uhríkom zakladajú nové politické hnutie Republika. O podporu menšinovej vlády však sami záujem nemajú. „Naši poslanci v NR SR v žiadnom prípade nepodporia menšinovú vláduvedenú OĽaNO. Vládu Igora Matoviča považujeme za to najhoršie, čo kedy Slovenskú republiku postihlo,“ uviedol Milan Uhrík pre TREND.

V hre ešte ostávajú traja poslanci zo strany Život - Národná strana (predtým KDŽP), ktorí kandidovali v posledných voľbách za ĽSNS, ale s kotlebovcami sa veľmi rýchlo rozišli a bývalý poslanec Smeru Ján Podmanický.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa