Ťažké vládnutie. Tak ho opisuje minister obrany Jaroslav Naď, podľa ktorého sú jeho dôvodmi pandémia covidu-19, vojna na Ukrajine, energetická kríza a obrovská inflácia, ktorým predchádzajúce vlády nečelili. Voči súčasnej vláde však minister nevidí lepšiu alternatívu. Pozíciu hnutia OĽaNO naďalej vníma ako to najlepšie, čo Slovensko mohlo v súčasnej dobe stretnúť.

„Extrémisti, mafia a fašisti. To jednoducho každý slušný človek aj normálny človek na Slovensku vie, že tá alternatíva je iba horšia a lepšia alternatíva nie je,“ uviedol v rozhovore Karty na stôl pre Plus 7 dní.

Napriek tomu spoluprácu a podporu zo strany extrémistov v parlamente pri schvaľovaní protiinflačného balíčka minister ako problém nevníma. Dokonca ju neberie takmer ani do úvahy. „Rozhodli sa zahlasovať za to, už ani neviem, asi nejakí Tarabovci alebo kto, už si to nepamätám. Ani som to zásadne neriešil. Bol som rád, že sa to schválilo, ale oveľa radšej by som bol, keby sa to schválilo so SaS,“ priznal J. Naď.

Bol Sulík na odchode skôr?

Koaličná kríza prepukla v plnej sile práve pri schvaľovaní protiinflačného balíčka, za ktorý strana SaS odmietla hlasovať. Kým pred samotným hlasovaním R. Sulík tvrdil, že pokiaľ balík prejde bez ich hlasov, SaS ho nebude vetovať, po jeho schválení s podporou opozície podľa ministra obrany strana SaS zmenila rétoriku. Dôvodom mala byť zhoršujúca sa situácia.

„Zrazu to použil ako argument, lebo už mali vo svojich analýzach, že sa bude situácia zhoršovať, a môže byť pre nich výhodné, aby z nej zdupkali. Je to ich rozhodnutie,“ povedal J. Naď. Dodal, že práve v ťažkých časoch by mal minister hospodárstva robiť všetko pre to, aby zabezpečil zásobovanie Slovenska energiami a bojoval za výhodné ceny pre ľudí, ktorých sa to dotkne najviac.

Napriek neochote I. Matoviča ustúpiť, aj keď ministri za SaS boli otvorení rokovaniu o ultimatívnych požiadavkách hnutia OĽaNO, minister obrany tvrdí, že I. Matovič nie je prilepený na ministerskej stoličke.

„Pre nás je veľmi dôležité, že je naším predsedom, že sa správa veľmi zodpovedne, že ukazuje opäť raz, že nie je prilepený na stoličke, že mu ide o ľudí tak, ako mu vždy išlo,“ skonštatoval. Ak však SaS nebude schopná splniť pomoc ľuďom tak, ako sľúbila, verí v to, že im to voliči zrátajú do posledného hlasu. Odchod R. Sulíka však považujú predstavitelia hnutia OĽaNO za automatický.

Demisie by problém nevyriešili

Minister obrany je stále presvedčený, že problém medzi lídrami dvoch politických strán by bolo možné vyriešiť, ak by upustili od politikárčenia. Konflikt podľa jeho slov sa netýkal zasadnutí vlády, no rokovania na koaličných radách prebiehali už v ostrejšej atmosfére, čo potvrdzuje aj fakt, že sa ich I. Matovič prestal zúčastňovať.

„Na vláde prechádzajú veci hladko a bez problémov, v konštruktívnom duchu, veľmi slušne s pár výnimkami z 1 500 prijatých uznesení, snáď pätnásť bolo hlasovaním, čiže nie konsenzuálne a všetko ostatné bolo pokojné ,“ povedal.

Demisia I. Matoviča či R. Sulíka by však samotný problém nevyriešila. Obe strany konfliktu by sa totiž opäť stretli v rovnakom postavení v parlamente, kde by celý spor iba pokračoval. Celá zámienka a tlak SaS na odchod I. Matoviča sú preto podľa J. Naďa nezmyselné.

„Myslel som si, že dáme ľuďom trošku pokoja počas leta, že si budú môcť oddýchnuť. Richard Sulík sa rozhodol traumatizovať spoločnosť neustále sa opakujúcimi útokmi,“ uzavrel J. Naď.

O tom, či už má hnutie OĽaNO náhradu za ministrov za SaS, a čo chystá J. Naď v rezorte obrany, sa dozviete v celom rozhovore.

Ďalšie dôležité správy

Diskusná relácia
Neprehliadnite

OĽaNO má vynikajúcu náhradu za Ivana Korčoka. Netvárme sa, že je nenahraditeľný, tvrdí Naď

Na snímke je Zuzana Dolinková (Hlas-SD)
Neprehliadnite

Bratislavčanom hrozí nedostupná zdravotná starostlivosť, myslí si Zuzana Dolinková

Simona Bubanova
Neprehliadnite

Spor medzi Matovičom a Sulíkom je iba zásterkou, podľa odborníčky ho Matovič šikovne predal