Budúcnosť financií z Európskej únie je pre Maďarsko stále neistá. Po tom, čo Európska komisia ešte v septembri navrhla pozastaviť Maďarsku eurofondy vo výške 7,5 miliardy eur, budú členské štáty rozhodovať 19. decembra o ich zmrazení.

Členské krajiny sa pred hlasovaním 6. decembra nezhodli na blokovaní eurofondov Maďarsku. Agentúra ČTK uviedla, že České predsedníctvo Rady EÚ stiahlo hlasovanie o zmrazení peňazí z programu ministrov financií. Kým niektoré štáty severnej a západnej Európy sa prikláňali k blokovaniu, krajiny strednej a východnej Európy, ako aj Francúzsko a Nemecko prihliadali na stále prebiehajúce reformy. Členské krajiny tak budú o zmrazení eurofondov aj o financiách z plánu obnovy hlasovať 19. decembra.

Európska komisia navrhla pozastaviť vyplácanie eurofondov pre Maďarsko ešte v septembri. Eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn totiž považoval európske peniaze zo strany Budapešti za nedostatočne chránené. Maďarsku Únia vyčítala nedostatky v legislatíve o verejnom obstarávaní, nedostatočnú ochranu proti konfliktu záujmov, nedostatočné uplatňovanie účinného trestného stíhania či medzery v protikorupčných podmienkach. Únia tak dala Maďarsku ultimátum do 19. novembra.

Eurokomisia okrem toho blokovala Maďarsku aj financie v objeme 5,8 miliárd eur z plánu obnovy a odolnosti. Teraz však odporučila členským krajinám, aby fond obnovy po pandémii covid-19 Maďarsku schválili. Cestu k financiám Maďarsku otvorili míľniky, ktoré do plánu obnovy a odolnosti krajina zahrnula. Týkajú sa nezávislosti súdnictva či ochrany rozpočtu Únie. Financie by mohlo Maďarsko získať v podobe grantov.

Riziko tu stále je

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa