Od januára majú dostať zdravotníci v ústavných zdravotníckych zariadeniach či v ambulanciách záchrannej zdravotnej služby vyššie platy. Ministerstvo zdravotníctva hovorí o najvyššom zvyšovaní platov pre zdravotnícke povolania. Vláda ho odklepla na tohtotýždňovom rokovaní. Návrh sa týka ústavných zdravotníckych zariadení, kúpeľných zariadení, hospicov, liečební, domovov ošetrovateľskej starostlivosti a ambulancií záchrannej zdravotnej služby

„Zvyšovanie platov a stabilizácia personálu týmto spôsobom je iba jednou z možností, ktorá povedia k zastaveniu odlivu zdravotníckych pracovníkov a postupnému zvyšovaniu ich počtov,“ uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Od januára budúceho roku vláda navrhla zvýšiť základnú zložku mzdy, uznať aj odpracované roky či už na Slovensku alebo v zahraničí, a časť obdobia na materskej a rodičovskej dovolenke. Rovnako sa má započítavať materská či rodičovská dovolenka tri roky pri jednom dieťati a maximálne šesť pri viacerých. Parlament má o nových podmienkach rozhodovať v zrýchlenom legislatívnom konaní a pôjde tak o ďalší neštandardný postup. Vyššie platy zdravotníkov si vyžiadajú v budúcom roku zhruba 232 miliónov eur.

Vláda sa totiž obáva hromadných výpovedí lekárov, odchodu zdravotníckych pracovníkov do zahraničia či nízkeho záujmu o štúdium medicíny. Čierne scenáre však minister Vladimír Lengvarský nevidí. „Zdravotníctvo je v kríze. To je fakt, pred ktorým si nezatvárame oči. Ale súčasne si nemyslím, že je pred kolapsom,“ povedal po rokovaní vlády.

Ministerstvo podľa jeho slov robí všetky kroky, aby sa situácia, čo sa týka materiálno-technického zabezpečenia, prípadne výstavby nových nemocníc či rekonštrukcií oddelení na Slovensku napravila. „Verím, že spoločne túto krízu prekonáme a na ministerstve zdravotníctva, ako aj celá vláda, urobíme všetko preto, aby sa situácia v zdravotníctve zlepšila,“ dodal minister.

Vládou schválené navýšenie platov
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR
Vládou schválené navýšenie platov
Vládou schválené navýšenie platov
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR
Vládou schválené navýšenie platov
Vládou schválené navýšenie platov
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR
Vládou schválené navýšenie platov
Vládou schválené navýšenie platov
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR
Vládou schválené navýšenie platov
Vládou schválené navýšenie platov
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR
Vládou schválené navýšenie platov

Lekári krútia hlavami

Lekárske odborové združenie (LOZ) upozornilo, že návrh síce počíta s navýšením miezd sestier či záchranárov, no samotný problém naďalej nerieši. Navyše, ministerstvo stále nepristúpilo k splneniu požiadaviek lekárov, ktoré považujú za rozhodujúce pri ich výpovediach.

„Žiadame od ministerstva, aby konečne začalo riešiť podstatu problému. Naša aktivita nie je motivovaná tým, aby sa nám dvihli mzdy. Nám ide o to, aby nám pribudli kolegovia v nemocniciach,“ povedal pre TREND predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Podľa jeho slov je potrebné minimálne dorovnať platy zdravotníkov v porovnaní so susednými krajinami. Ostatné podmienky v nemocniciach či vzdelávanie zdravotníkov v zahraničí podľa jeho slov naďalej budú pre Slovensko veľkou motiváciou.

Minister, zdá sa, v súčasnosti viac pre lekárov urobiť nevie. „Lekárskemu odborovému združenie neberiem názor, či je to veľa alebo málo, je to maximum možného,“ zhodnotil V. Lengvarský.

Anketa
Myslíte si, že je navýšenie platov dostatočné?
 • 46%
 • 52%
 • 2%
Anketa
Mali by lekári zarábať viac?
 • 60%
 • 38%
 • 2%

Ambulancie necháva minister naďalej čakať

Ambulancie pri zvyšovanie platov ministerstvo vynechalo a pre vyčlenenie financií pre ambulantný sektor konkrétne riešenie nemá napriek tomu, že je v zdravotníctve kľúčový. „Ambulantný sektor je nosný v celom systéme zdravotníctva, pretože robí prvý záchyt pacientov a veľkú väčšinu zdravotnej starostlivosti. Vzhľadom na to, že ambulancie zákonom ovplyvniť nevieme, tak vyjednávanie v rámci rozpočtu na budúci rok na ministerstve financií je s dôrazom na sanovanie ambulantného sektoru,“ povedal minister.

Potrebu zvýšiť platy ambulantným zdravotníkom však považuje za dôležitú. „Tak, ako sa zvyšujú platy v ústavných zdravotníckych zariadeniach, tak budeme musieť zvýšiť platby pre ambulantný sektor, všeobecným ambulantným lekárom, pediatrom alebo špecialistom,“ vysvetlil s tým, že platby musia byť také, aby kompenzovali úroveň miezd tých pracovníkov, ktorých platy vie vláda ovplyvniť priamo.

Anketa
Robí vláda dosť pre lepšie podmienky lekárov?
 • 13%
 • 86%
 • 1%

„Obávam sa toho, aby sa ambulantní lekári nepresunuli do nemocníc pre vyššie platy. Ambulantný sektor je na tom tak, že mám obavy, či vôbec niekto do ambulantného sektora ešte príde,“ povedala pre TREND pediatrička Elena Prokopová. Dodala, že samotné zvýšenie miezd nedostatok lekárov v systéme nevyrieši.

Anketa
Ako vnímate situáciu v zdravotníctve?
 • 74%
 • 19%
 • 7%

Minister zisťuje situáciu dotazníkmi

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
 • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa