Inštitúcia formálne ešte neexistuje a už musí ministerstvo spravodlivosti riešiť súvisiace problémy. Reč je o Najvyššom správnom súde SR, kam sa má premiestniť nielen správne súdnictvo, ale napríklad tiež disciplinárne senáty pre viaceré právnické profesie. Sudcovia, ktorí momentálne pracujú na Najvyššom súde SR a majú na starosti správne právo, nejavia o novovznikajúcu inštitúciu záujem. Ak by ho aj mali, museli by absolvovať výberové konanie. Práve tento faktor je zrejme kameňom úrazu, správne kolégium na najvyššom súde totiž tvoria dlhoroční sudcovia, ktorí sú prakticky na svojom kariérnom maxime.

V súvislosti s problémom sa stretla so sudcami aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Podľa predsedu najvyššieho súdu Jána Šikutu je do dobrý krok, ktorý by mohol pomôcť. „Predseda oceňuje snahu ministerky spravodlivosti, ktorá sa stretla so sudcami, čím sa vytvorila platforma na vydiskutovanie si nejasností súvisiacich so vznikom novej súdnej inštancie. Práve to, že v procese chýbala diskusia medzi ministerstvom a tými, ktorých sa téma správneho súdnictva bytostne týka, považoval predseda Ján Šikuta od začiatku za problém, ktorého dôsledkom sú sudcami viackrát verejne avizované obavy,“ odkázala po stretnutí hovorkyňa súdu Alexandra Važanová.

M. Kolíková hovorí o tom, že výberový proces pomôže aj sudcom, ktorí na súd pôjdu. „Mám za to, že nový Najvyšší správny súd má byť založený ako inštitúcia s vysokým kreditom a je preto dobré, aby jeho noví sudcovia a sudkyne, samozrejme že dôstojne, ale verejne prehlásili svoj záujem byť jeho súčasťou od začiatku. Domnievam sa, a tak som sa to usilovala vysvetliť aj sudcom a sudkyniam, že je dôležité pre súd, a zvlášť dnes na Slovensku, aby pre verejnosť bolo jednoznačne zrejmé, kto prichádza na najvyšší správny súd. Že je to vlastne elita, ktorá pomôže zvýšiť dôveryhodnosť v justíciu a že je dôležité, aby takéto vypočutie pred súdnou radou bolo," vysvetľuje ministerka. 

Nedávno sa ozvala aj podpredsedníčka NS SR Andrea Moravčíková, ktorá hovorí aj o iných problémoch v súvislosti s vytvorením novej inštancie. Podľa nej vzniknú nezrovnalosti v rozpočtoch, pretože najvyšší správny súd zhltne časť peňazí, ktoré má k dispozícii najvyšší súd. Tabuľkové počty sudcov sú tiež nastavené vyššie, ako je súčasný stav. „Zákonodarca vytvoril nový správny súd o počte 30 sudcov, automaticky teda plánuje vziať z rozpočtu najvyššieho súdu prostriedky zodpovedajúce 30 sudcom a ich podporného personálu,“ hovorí A. Moravčíková.

Ak by sudcovia správneho kolégia neodišli, najvyšší súd im bude musieť navyše nájsť uplatnenie. „V konečnom dôsledku sa môže stať, že najvyššiemu súdu sa vezmú prostriedky na 30 sudcov a zároveň najvyššiemu súdu zostanú sudcovia o počte možno 20 sudcov, ktorí sú špecialisti vysoko zameraní na správne právo, avšak na ich výplaty mať prostriedky nebude, ale bude im ako sudcom zo zákona povinný nájsť uplatnenie v iných agendách,“ doplnila podpredsedníčka.

Je otázne, ako bude situáciu riešiť Ministerstvo spravodlivosti SR, teoreticky sa dá vznik inštitúcie odložiť. M. Kolíková zatiaľ o takejto možnosti neuvažuje, podľa nej na to nie je dôvod.

Vzor u našich susedov

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa