Písal sa február tohto roka, keď takmer celý svet začal bojovať s prvou vlnou pandémie ochorenia Covid-19. U nás však istá parlamentná strana hlásala, že sa niet čoho obávať, pretože žiaden koronavírus skrátka neexistuje. Presne takto sa k problematike postavili poslanci okolo Mariana Kotlebu z ĽSNS.

Od začiatku pandémie strana podsúvala verejnosti rôzne alternatívne názory, od spochybňovania samotného vírusu až po zaručený lekársky recept - vodku s liekmi. Podobné riešenia sú nebezpečné, k návodom sa vyjadrili aj skutoční lekári, ktorí zapíjanie liekov alkoholom rozhodne neodporúčajú. Kotlebovci pritom evidentne iba naháňajú obdobnými výzvami politické body, podľa odborníka im mierne k úspechu nechtiac dopomáha aj premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Politológa Grigorija Mesežnikova neprekvapuje, že poslanci z ĽSNS idú cestou konšpirácií a podobných teórií. Podľa jeho názoru to patrí k ich vízii sveta, zvlášť ak je reč o čipovaní ľudí, globálnom sledovaní či rôznych iných verziách  alternatívnej scény pri ochorení Covid-19. Tieto názory zaznievajú naprieč Európou či svetom a u nás ich šíria práve Kotlebovci. Prekvapilo by ma ak by k tejto situácii pristupovali inak," domnieva sa G. Mesežnikov. 

Na otázku ako môžu konšpiračné teórie politické preferencie odpovedal odborník tak, že presuny voličov zatiaľ nie sú výrazné. Dezinformačnej scéne do istej miery pomáha aj nevýrazná komunikácia vlády, respektíve premiéra Matoviča. "V drvivej väčšine tieto názory podporujú samotní ľudia, ktorí ich šíria. Isté percento môžeme pripísať chaotickým vyjadreniam predsedu vlády, ale nebude to zásadný podiel," dodal politológ.

Liečenie alkoholom

Predseda strany Marian Kotleba zaujal prednedávnom aj vlastným receptom. Potom ako bol pozitívne testovaný na nový koronavírus natočil video, v ktorom ľuďom odporúča lieky zapíjať alkoholom. Návod okomentovalo oficiálne aj ministerstvo zdravotníctva, ktoré rozhodne takúto "domácu medicínu" neodporučilo. M. Kotleba nedodržal ani povinnú desaťdňovú karanténu. Na nepovolenej vychádzke ho odfotil Nový Čas, Kotlebu preto preveruje aj polícia.

Kotlebovci podporili aj nelegálne zorganizovaný protest pred Úradom vlády SR, ktorý sa konal ešte minulý mesiac. Na zhromaždení vyzývali premiéra, aby odstúpil, dôvodom boli protipandemické opatrenia. Diskusia s novinármi bez rúšok, argumenty o výrobe audiovizuálneho diela či nezrovnalosti opatrení so zákonom boli len zlomkom porušení zákona.

Nikto z Kotlebových poslancov zatiaľ nebol v tejto súvislosti zadržaný. Polícia obvinila ale iných dvoch mužov, ktorí do prítomných policajtov na proteste hádzali dlažobné kocky. V prípade dokázania viny im hrozí až doživotný trest, počas núdzového stavu sa totiž výrazne zvyšujú trestné sadzby.

Bojkot testovania

Strana ĽSNS sa opäť vyznamenala pred nedávnym celoplošným testovaním. V tejto súvislosti treba pripomenúť, že okrem poslancov spomínanej strany bojkotovali akciu aj strana Smer-SD a nové zoskupenie okolo expremiéra Petra Pellegriniho. Výsledok sa nedostavil, Slováci prekonali očakávania a celkovo bolo otestovaných viac ako 3,6 milióna ľudí.

Bezprostredne po víkendovom testovaní pridal ďalší kúsok europoslanec Milan Uhrík. Na sociálnej sieti vyzýval ľudí, aby nepredkladali policajtom potvrdenie o negatívnom výsledku. V prípade, že by ich niekto aj napriek tomu požadoval, mali ho odfotiť, poslať strane ĽSNS, ktorá by im následne pomohla s podaním trestného oznámenia. Papier o testovaní pritom požadovali aj mnohí zamestnávatelia či obchodné reťazce.