Napätie vo vládnej koalícii spojené so štýlom vládnutia premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) pretrváva už dlhšie. Kríza, spustená nákupom neregistrovanej vakcíny Sputnik V, sa rýchlo rozšírila na témy spojené so zlyhaním pandemického manažmentu pod vedením ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) a konfliktnej povahy predsedu vlády.

Kým koaličná SaS na čele s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom otvorene vyzvala I. Matoviča na zváženie svojho pôsobenia v premiérskom kresle, najmenší koaličný partner Za ľudí svoju pozíciu oficiálne zahmlieva.

Premiérska strana obvinenia svojich koaličných partnerov odmieta a obviňuje SaS z pokusu o rozbitie vládnej koalície. Výraznou postavou tejto rétoriky nie je len samotný Igor Matovič, ale aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Mediálnu pozornosť vyvolal najmä jeho nedávny výrok, že OĽaNO je pripravené vládnuť aj v menšinovej dvojkoalícii s hnutím Sme rodina.

V radoch koaličných zákonodarcov však situácia vyzerá omnoho pokojnejšie. Na rozdiel od svojich straníckych lídrov mnohí vyzdvihujú potrebu dialógu a prinavrátenia dôvery občanov. Rastie však aj podpora pre rekonštrukciu vládneho kabinetu.

Sporný Sputnik

Katalyzátorom pre aktuálnu krízu bol bezpochyby nákup neregistrovanej vakcíny Sputnik V. Tajnostkársky prístup, vrátane zaslania vojenských lietadiel Spartan do Moskvy a neskoršia tlačová konferencia na košickom letisku vyvolali vlnu kritiky medzi proeurópsky ladenými poslancami poslaneckých klubov Za ľudí a SaS.

Najväčšiu pozornosť vtedy získal poslanec Tomáš Valášek, ktorý po nákupe ruskej vakcíny odišiel z radu koaličných poslancov ako aj zo strany Za ľudí. V nasledujúcich rozhovoroch tvrdo kritizoval kroky premiéra I. Matoviča, označujúc jeho tlačovku na košickom letisku za „pľuvanec voči európskym partnerom“.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa