V stredu parlament neposunul do druhého čítania návrh poslancov Lukáša Kyselicu a Milana Vetráka na úpravu paragrafu 363 Trestného poriadku. Chýbal im jeden hlas. Cieľom poslancov bolo novelizovaním sporného paragrafu pomôcť obnoviť dôveru v právny štát tak, aby znenie paragrafu, ktorý má v rukách generálny prokurátor, zodpovedalo jeho pôvodnému zmyslu. Rovnako si od neho sľubovali odstránenie nezákonnosti v prípravnom konaní. Zlepšiť sa malo dodržiavanie zákazu negatívnych pokynov, ktoré sa neraz využívaním problematického paragrafu obchádzajú.

Pôvodným zámerom paragrafu 363 je podľa poslancov právomoc generálneho prokurátora zrušiť právoplatné rozhodnutie vydané policajtom alebo prokurátorom v prípravnom konaní, ak došlo k pochybeniu. Za to však nie je možné považovať napríklad uznesenie o vznesení obvinenia, voči ktorému sa paragraf často používa, často v súvislosti s obvineniami vplyvných osôb. Podľa poslancov OĽaNO jeho používanie často prichádzalo spoločne s nedostatočným či nejasným zdôvodnením jeho použitia zo strany Generálnej prokuratúry SR, čo evidentne znižuje dôveryhodnosť prokuratúry samotnej a právneho štátu celkovo.

Kollárovo hnutie Sme rodina vopred avizovalo, že daný návrh nepodporí. Dôvodom bolo to, že Slovensko sa muselo ospravedlniť finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi za nezákonné vzatie do väzby a uznesenie o vznesení obvinenia. Inak by štát musel zaplatiť podnikateľovi milióny. Boris Kollár sa vyjadril, že daný prešľap vníma ako veľkú hanbu právneho štátu.

Hnutiu OĽaNO chýbal jeden hlas

Počas stredajšieho hlasovania zmenu z dielne OĽaNO zablokoval poslanec z toho istého hnutia Igor Hus. Napriek tomu, že bol v pléne, nehlasoval. Ako informoval Denník N, I. Hus je obžalovaný zo zneužitia právomocí verejného činiteľa z čias, kedy pôsobil v Turčianskych Tepliciach ako primátor. Kúpeľom vyberal daň z ubytovania napriek tomu, že súd rozhodol o tom, že sa daň na kúpele nevzťahuje.

Poslanec uviedol, že „každý systém vrátane prokuratúry musí byť kontrolovaný, inak môže dôjsť k jeho zneužitiu. Ja sám mám veľmi negatívne skúsenosti so zneužívaním inštitútu vznesenia obvinenia.“ Toho času sa sám obrátil na generálnu prokuratúru, tá však jeho žiadosti nevyhovela.

Poslanca zastupuje advokátka Eva Mišíková, ktorá zastupovala svojho času aj bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského, ktorému na slobodu pomohol práve spomínaný paragraf. Podľa E. Mišíkovej zrušenie paragrafu 363 by bolo v neprospech obvinených a v neprospech zabezpečenia spravodlivého procesu.

„Paragraf 363 nesmie byť zrušený, dokiaľ nebudeme mať orgány činné v trestnom konaní, súdnictvo a prokuratúru na takej úrovni, že sa takéto veci nebudú diať a ministerstvo a štát sa nebudú musieť s veľkou hanbou ospravedlňovať,“ vysvetlil B. Kollár. Podľa neho je paragraf potrebný na to, aby naprával chyby v trestnom konaní.

Návrh SaS zablokovala koaličná Sme rodina

Počas ďalšieho rokovacieho dňa mali poslanci hlasovať o návrhu novely Trestného poriadku z dielne SaS, ktorá by neumožňovala generálnemu prokurátorovi zastavovať trestné stíhanie. Snaha upraviť používanie kontroverzného paragrafu sa však nepodarila. Hnutie Sme rodina sa vo štvrtok, kedy mala Národná rada SR hlasovať o danom návrhu poslancov SaS, neprezentovalo a parlament opäť nebol uznášaniaschopný. Strana SaS uviedla, že obštrukciu vníma vyslovene ako snahu odložiť hlasovanie o zmene paragrafu 363, s čím Sme rodina dlhodobo nesúhlasí.

Sme rodina tak blokovala schôdzu spoločne s opozíciou. „Národná rada SR nebola uznášaniaschopná, preto sme sa dohodli s klubom OĽaNO, že hlasovania, ktoré mali byť o 11.00 h, sa presunú na utorok a ďalej sa bude pokračovať v schôdzi,“ vysvetlil poslanec Sme rodina Peter Pčolinský. Potrebný počet hlasov však stále nie je istý, a k zmene paragrafu nemusí dôjsť.

Anketa
Mali by poslanci upraviť paragraf 363?
  • 25%
  • 75%
  • 0%

Ďalšiu šancu ponúka Progresívne Slovensko

Úprava paragrafu 363 však dostala v parlamente ďalšiu šancu. „Náš návrh ponúkame ako šancu na reparát pre tých, ktorým záleží na právnom štáte. Na schválenie stačí jeden hlas navyše, ktorý má predseda OĽaNO aj vo svojom poslaneckom klube,“ informoval predseda strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa