V Katare sa začali Majstrovstvá sveta vo futbale. Viaceré západné krajiny ešte pred ich začiatkom kritizovali pracovné podmienky zahraničných robotníkov na katarských staveniskách. Emir Tamím bin Hamad Ál Sání uviedol, že Katar čelil bezprecedentnej kritike, ktorú nezažila žiadna iná hostiteľská krajina. Minister zahraničných vecí Muhammad bin Abdarrahmán Sání označil kritiku zo strany Západu za „arogantnú“ a „rasistickú“.

Ako kritika zo strany Západu ovplyvnila nálady v Katare a reakcie miestnych ministrov?

S väčšou kritikou zo strany Západu sa objavovalo aj viac kritiky zo strany Kataru. Západ častejšie kritizoval Katar z rôznych dôvodov, občas boli legitímne a občas nie. Zahraniční pracovníci sú veľká téma. Čísla o počte ich úmrtí, s ktorými prišiel ešte začiatkom roka 2021 britský denník Guardian, dodnes nikto nespojil priamo so šampionátom. Žiadne dáta, ktoré by preukázali súvislosť s tým, že 6 500 ľudí zomrelo práve pre MS v Katare, neexistujú.

Ako sa na túto problematiku pozerajú samotní Katarčania, diskutuje sa o tom v spoločnosti?

V médiách bolo cítiť istú ukrivdenosť, podľa nich nešlo o férovú argumentáciu. Hovoríme približne o dvoch miliónoch zahraničných pracovníkov, ktorí sem do Kataru prišli dobrovoľne. Podmienky nie sú ideálne, no nie sú to podmienky, na ktoré sme zvyknutí z Európy. Zároveň ale platí, a potvrdili to už aj údaje Medzinárodnej organizácie práce, že Katarčania urobili z hľadiska pracovného práva za posledný rok, dva obrovský kus práce.

Treba si uvedomiť, že nehovoríme o pracovnom práve takom, na aké sme zvyknutí v západnej Európe, ale pokrok v Katare je obrovský. A to najmä v oblasti minimálnej mzdy, poistenia a vôbec prístupu k súdom z hľadiska kompenzácií, pracovnej ochrany a podobne. To je pokrok, ktorý koncom októbra ocenila aj Medzinárodná organizácia práce, teda špecializovaná agentúra OSN, ktorá uznáva, že Katar v tomto smere urobil veľký krok vpred. Minimálne v regionálnom kontexte je to bezprecedentný pokrok.

V Európe sa veľa hovorilo o zákaze alkoholu a v tejto súvislosti aj komplikáciách so sponzormi FIFA, napríklad s Budweiserom, ktorý patrí ku kľúčovým sponzorom šampionátu. V ktorých záležitostiach bol Katar ochotný ustúpiť a v ktorých nie?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa