Štvorica kandidátov na post špeciálneho prokurátora má verejný híring za sebou. Ani jeden z nich nesklamal, favoritom však zrejme zostáva exminister spravodlivosti a vnútra Daniel Lipšic. Celkom bez šancí nebudú ani traja elitní prokurátori, ktorí majú jasnú víziu, ako úrad po dlhoročnom šéfovaní Dušana Kováčika riadiť. Nový šéf, ktorého zvolia poslanci Národnej rady SR, bude viesť inštitúciu najbližších sedem rokov. V prípade špeciálneho prokurátora ide o druhý najdôležitejší post, čo sa ukazuje aj v súčasnosti.

Pri vypočúvaní dominovali otázky o kauzách z minulosti, pôsobení D. Kováčika, právnych názoroch na spolupracujúcich obvinených či podmienky vo väzbe. Prvá dvojica uchádzačov o funkciu – Peter Kysel a D. Lipšic – musela čeliť aj otázkam poslanca za Smer-SD Ľuboša Blahu. Ten sa kandidátov nepýtal na odborné témy, ale skôr sa na nich snažil útočiť cez minulosť či rozsiahle zatýkanie bývalých vysokopostavených funkcionárov.

P. Kysel dozoruje momentálne viacero káuz, ktoré sa týkajú bývalého vedenia polície či iných organizovaných zločineckých skupín. Vo väzení skončil napríklad exprezident policajného zboru Tibor Gašpar, šéf NAKA Peter Hraško, či samotný D. Kováčik. Druhý deň, keď sa pred parlamentným výborom predstavil Ján Šanta a Vasiľ Špirko, už nepútal takú pozornosť. Otázky poslancov, ktorých prišlo o dosť menej, trvali približne polovičný čas oproti prvej dvojici.

Verejné vypočutie ukázalo aj zásadnú slabinu, a to odbornú úroveň otázok, ktoré zaujímali prítomných zákonodarcov. V budúcnosti bude na zváženie, či by pri vypočúvaní nemali mať zastúpenie aj stavovské organizácie podľa obsadzovaného postu.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa