Predseda britskej vlády Boris Johnson nemieni ustúpiť v prípade brexitu. Tvrdí, že doterajšia dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ je „rozporuplná“ a musí sa prepísať. V hre je podľa neho aj „rozvod“ bez obchodnej dohody. S takýmito vyjadreniami odchádzal britský premiér na utorkové (8. 9.) rokovania s lídrami EÚ, v poradí ôsme kolo.

B. Johnson uviedol, že jeho vláda odíde od rozhovorov, ak sa dohoda nedosiahne do 15. októbra. „Ak sa do tej doby nebudeme môcť dohodnúť, potom si nemyslím, že medzi nami dôjde k dohode o voľnom obchode,“ uviedol podľa The Wall Street Journal premiér. Ak by sa obchodná dohoda nepodpísala, pre Spojené kráľovstvo by to podľa neho bolo  „dobrým výsledkom.“

Hrozia clá a prekážky v obchode

Aktuálne obchodné rokovania určia budúce vzťahy medzi Veľkou Britániou a EÚ, ktoré majú panovať od roku 2021. Ak by k dohovoru medzi Londýnom a Bruselom nedošlo, dôsledkom budú clá a množstvo ďalších prekážok v obchode, čo by predstavuje straty 800 miliárd dolárov ročne.

Predstavitelia EÚ považujú vyhlásenia B. Johnsona za porušenie záväzkov, ktoré Británia prijala počas rokovaní o svojom vystúpení z Únie. Tvrdia, že majú v úmysle uzavrieť dohodu, ale že Johnsonova vláda bude musieť urobiť veľké ústupky. Hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier uviedol, že efektívnym termínom na dosiahnutie dohody je koniec októbra.

Problematický Severoírsky protokol

Konflikt medzi Bruselom a Londýnom sa vyostril potom, čo vyšlo najavo, že britská vláda plánuje predložiť legislatívny návrh, ktorý mnohí označujú za odklon od záväzkov vyplývajúcich z vlani podpísanej dohody o brexite v otázke Írska. Ide o Severoírsky protokol, dodatok k brexitovej dohode, ktorý má zaistiť voľný hraničný režim medzi oboma časťami írskeho ostrova. Severné Írsko totiž patrí k Spojenému kráľovstvu, zatiaľ čo Írska republika ako samostatný štát je členom EÚ.

Okrem toho Británia plánuje tiež znefunkčniť brexitové ustanovenia, ktoré sa týkajú štátnej pomoci firmám.

Nevyhnutné „technické úpravy“

Londýn trvá na tom, že robí len nevyhnutné „technické úpravy“. Britský minister pre Severné Írsko Brandon Lewis podľa Reuters aj priznal, že navrhované zmeny porušujú právne záväzky Spojeného kráľovstva, avšak „veľmi špecifickým a limitovaným spôsobom“. Je presvedčený, že takýto postup je oprávnený.

V tejto súvislosti však už odstúpil predseda legislatívnej rady britskej vlády Jonathan Jones. K dôvodom jeho odchodu sa Johnsonov kabinet nevyjadril. Denník Finacial Times však napísal, že Jones bol „veľmi nešťastný“ z rozhodnutia vlády čiastočne sa odkloniť od Severoírskeho protokolu.

Veľmi odlišné názory

Británia v referende z roku 2016 odsúhlasila odchod z EÚ a želanie ľudí sa oficiálne naplnilo v posledný januárový deň tohto roka. Odvtedy predstavitelia oboch strán rokujú o podobe budúceho partnerstva. Vyjednávači M. Barnier aj David Frost sa zhodli, že v niektorých bodoch sú názory veľmi odlišné.

Situácia je o to vážnejšia, že rozpory prichádzajú v čase, keď sa zvyšuje riziko obrovských škôd, ktoré pandémia koronavírusu spôsobuje nielen britskej ekonomike, ale aj krajinám EÚ. Mnohé sektory upadajú do najhlbšej recesie, vlády sa snažia stimulmi o oživenie hospodárstva, čo však niečo stojí a vytvára dlh do budúcna. Je ešte otázne, aké dôsledky bude mať druhá vlna, no je viac-menej isté, že bude prebiehať súčasne s veľkým nárastom nezamestnanosti.

B. Johnson si to uvedomuje a zrejme preto sa aj ponáhľa s doriešením otázok brexitu, zhodli sa svetové médiá. Tvrdí, že rokovaniam je otvorený. „Naše dvere nikdy nebudú zatvorené,“ citovala agentúra Bloomberg britského premiéra. „Samozrejme, aj za týchto okolností budeme vždy pripravení hovoriť s našimi priateľmi z EÚ.“