Elity ruského štátu majú špecifickú záľubu v tvorbe vlastných výkladov svetových dejín. Aj najmocnejší hráči kremeľskej politiky sa popri riadení štátu radi venujú občasnej esejistickej činnosti. Stredobodom ich diania je najmä obraz benevolentného Ruska, ktoré musí čeliť náporu nevďačných a západom zmanipulovaných národov.

Na Ukrajine je dnes situácia úplne iná, pretože hovoríme o nútenej zmene identity. A najodpornejšie je, že Rusov na Ukrajine nútia nielen vzdať sa svojich koreňov, pokolení svojich predkov, ale aj veriť, že Rusko je ich nepriateľ,“ napísal ešte v júli minulého roku ruský prezident Vladimir Putin.

Podobných interpretácii založených na prekrúcaní elementárnych historických faktov je v ruskom verejnom priestore omnoho viac. Invázia na Ukrajinu okrem iného ukázala, že podobná historiografia slúži nielen ako nástroj domácej propagandy, ale je aj výraznou súčasťou ruskej geopolitickej doktríny. Negatívna mienka ruského prezidenta o ukrajinskej štátnosti, ktorú v minulosti opísal ako „plán poľsko-rakúskych ideológov na vytvorenie protimoskovského Ruska“ bolo zrejme jednou z mnohých príčin ozbrojeného vpádu na Ukrajinu.

Dejiny nezávislej Ukrajiny po roku 1991 sa niesli v znamení inštitucionálnej anarchie a hľadania svojho vlastného miesta v postkomunistickom svete. Na rozdiel od krajín Pobaltia, Kyjev sa nikdy nechopil radikálnych trhových reforiem a vo svete sa snažil raziť tzv. tretiu cestu. Silné ekonomické vzťahy medzi kapitálotvornými vrstvami Ukrajiny a Ruska zase umožnili kultivovať vzťahy s Moskvou. Časy sa však zmenili. Frustrovaní obyvatelia sa na kyjevskom Majdane dožadovali zmeny kurzu a svet sa na jar roku 2014 zobudil do nového ozbrojeného konfliktu.

Osem rokov neskôr sme svedkami brutálnej eskalácie vojny, ktorá zmenila podobu stredovýchodnej Európy. Moskva zaútočila, Kyjev bol vrhnutý do náručia západu a ten na agresiu Ruska odpovedal sankciami a dodávkami zbraní. Vojna pokračuje, civilné obete pribúdajú a na diplomatickej scéne sa diskutuje o budúcnosti Ukrajiny.

Recept na neutralitu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa