Parlament schválil nižšiu DPH na úrovni desať percent pre lanovky a lyžiarske vleky, kryté a nekryté športové zariadenia, umelé kúpaliská, ale aj pre reštauračné a stravovacie služby. Opatrenie má platiť od nového roka iba tri mesiace. Či toto opatrenie pomôže gastrosektoru prezradil prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák.

V akom stave je v súčasnosti gastrosektor?

Väčšina gastropodnikov doposiaľ bojuje s dôsledkami pandémie. Pre extrémne vysokú infláciu a energetickú krízu zároveň bojujú s rastúcimi nákladmi. To sú všetko faktory, ktoré náš sektor výrazne poškodzujú. Náklady rastú raketovým tempom, tržby zasa klesajú, keďže návštevníci čoraz viac šetria. Návšteva reštaurácií je totiž jedna z prvých položiek, ktorú si v čase šetrenia ľudia škrtajú zo svojich zoznamov. Počas hlavnej sezóny, ktorou sú pre takmer všetky prevádzky letné mesiace, sme sa často stretli s obmedzovaním kapacít či prijímaním rezervácií pre nedostatok personálu. Tento problém v gastre stále pretrváva.

Parlament schválil zníženie DPH na desať percent aj pre gastrosektor na tri mesiace. Ako to vníma segment?

Zmenu prístupu politikov k potrebe zníženia sadzby DPH pre gastro vnímame pozitívne. Sme veľmi radi, že po dlhých rokoch vnímajú tento nástroj ako nástroj pomoci pre podnikateľov. Na druhej strane, krátke obdobie počas ktorého bude táto nižšia sadzba DPH platiť a navyše v čase, keď sú tržby dlhodobo najnižšie, gastropodnikom nepomôže. Mnohé podniky čelia klesajúcim tržbám v dôsledku nižšej kúpyschopnosti obyvateľov a šetreniu domácností.

Väčšine podnikov sa od začiatku roka niekoľkonásobne zvýšia náklady na energie. Práve z tohto dôvodu  mnohí zvažujú dočasné zatvorenie svojich prevádzok. Nastavenie termínu nižšej DPH na prvé tri mesiace budúceho roka dáva zmysel lyžiarskym strediskám a vlekom, pretože tie majú v tom čase najvyššie obraty, ale gastru nie. Nižšia DPH je totiž pomocou len vtedy, ak má podnik obraty.

Dokáže pomôcť zníženie DPH pre gastrosektor na obdobie troch mesiacov?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa