Exšéf rezortu školstva Branislav Gröhling po svojej demisii očakáva kontinuitu v zmenách, ktoré na ministerstve začal. „Položili sme základ pre všetky reformy, ktoré by sa mali implementovať v rámci školstva, aby sme vytvorili moderné školstvo, Teraz treba vynaložiť energiu na to, aby sa tie opatrenia pretavili do škôl,“ uviedol v relácii Karty na stôl týždenníka Plus 7 dní.

Za jeden z najväčších úspechov v tomto roku považuje B. Gröhling to, že sa ministerstvu podarilo zabezpečiť finančné prostriedky pre deti z Ukrajiny. Školy podľa jeho slov financie už dostávajú spätne za marec až august, pričom ďalšia platba by mala prebehnúť v decembri. „Dúfam, že budúci pán minister alebo pani ministerka to obháji pred komisiou a tieto platby zrealizujú,“ dodal.

Školám chýba 50 miliónov na energie

Najväčšie obavy škôl vyvoláva súčasný extrémny nárast cien za energie. Bývalý minister tvrdí, že ministerstvo dodalo všetky potrebné dokumenty na kompenzáciu vysokých cien „vo výške cez 50 miliónov eur pre základné školy, stredné školy a aj pre vysoké školy. Žiadosti sú od augusta na ministerstve financií. Prebiehali rôzne debaty. Už nevieme, čo viac máme predložiť,“ zdôrazňuje.

Pri riešení tejto otázky vláda podľa neho apelovala, aby ako minister prišiel s inými opatreniami, pričom jedným z nich malo byť zatvorenie škôl. „Toto som odmietol na všetkých stretnutiach, ktoré sme mali. Je to vo všetkých zápisoch. Naše deti si nezaslúžia, aby pre 50 miliónov, ktoré by mali byť investované do energií do škôl, boli školy zatvorené, a aby sa opäť učili dištančne," dodal.

Medzi navrhovanými opatreniami mali byť napríklad dištančná výučba v piatky, alebo predĺžené prázdniny, ktoré mali začať po 6. decembri a trvať do januára. Ministerstvo školstva však bolo zásadne proti.

Školy nemajú istú finančnú pomoc

Napriek zdokumentovaným nákladom na energie školstvo nemá sľúbenú ani garantovanú pomoc. „Hneď ako by prišli finančné prostriedky, okamžite všetci zamestnanci na ministerstve školstva presne vedia, ako majú postupovať. Ak prídu tieto finančné prostriedky, tak ich ministerstvo školstva bude vedieť okamžite školám posielať,“ uviedol B. Gröhling.

Ak peniaze školy nedostanú, bývalý minister nevylučuje, že niektoré školy na Slovensku budú musieť pristúpiť k zatváraniu, respektíve prejdú na dištančné vyučovanie. Školy však nemajú mechanizmus na to, aby pre nedostatok financií na energie riaditelia škôl nariadili dištančnú výučbu. „Ja si neviem predstaviť, či budú deti chodiť do škôl vo vetrovkách, či učitelia budú chodiť v kožuchoch kvôli tomu, že opäť niekto presadzuje svoju vidinu sveta v škole," vysvetlil bývalý minister.

Opatrenia inšpirované zahraničím, napríklad nižšia teplota pri vykurovaní škôl, by musel upraviť Úrad verejného zdravotníctva, ktorý stanovuje všetky podobné podmienky v školách. B. Gröhling však tvrdí, že ako poslanec parlamentu bude predkladať návrhy, ako by mohli školy fungovať počas zimy. Bez peňazí to však nepôjde, keďže kúriť a svietiť budú musieť.

„Je to otázka 50 miliónov. Keď vedia mihnutím oka minúť pol miliardy na krúžkovné, ktoré sa aj tak nedá zrealizovať a teraz sa hľadá vinník, tak to, aby sme nevedeli pre deti vyčleniť 50 miliónov eur, mi príde úplne smiešne," uzavrel.

To, prečo krúžkovné napokon nebude, a ako bude SaS podporovať menšinovú vládu, sa dozviete v celom rozhovore.

Simona Bubanova
Neprehliadnite

Spor medzi Matovičom a Sulíkom je iba zásterkou, podľa odborníčky ho Matovič šikovne predal

Diskusná relácia
Neprehliadnite

Riešime palmičky a suchý kanál v Malage, kým sa Slovensko rúti do katastrofy, tvrdí Hlina

Na snímke je  slovenská politička, poslankyňa Národnej rady SR Jana Bittó Cigániková.
Neprehliadnite

Cigániková: Požiadavky lekárov sú oprávnené, teraz je rad na ministerstve financií