Hoci parlamentný branno-bezpečnostný výbor presvedčil v boji o kreslo šéfa polície jej dočasný šéf Peter Kovařík, ešte nemá všetko vyhraté. Proces výberu nového šéfa má už v rukách minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), ktorý však P. Kovaříka nemusí zákonite odobriť. Ak by sa rozhodol nevymenovať ho, celý proces vrátane verejného vypočutia sa zopakuje. Voľba policajného prezidenta napokon išla cez systém, ktorý zaviedla ešte predchádzajúca vláda, aj keď tá terajšia deklarovala zmenu legislatívy v programovom vyhlásení.

Proti P. Kovaříkovi stál vo výbere šéf elitného policajného komanda Štefan Hamran. V hlasovaní však získal iba šesť poslaneckých hlasov, o štyri menej ako dočasný prezident polície. Minister R. Mikulec plánuje zohľadniť výber parlamentného výboru, definitívu chce oznámiť v najbližších hodinách. „Obidvaja kandidáti sú pre mňa kvalitnými kandidátmi. Každý z nich má svoje plusy a mínusy, každý z nich má svoj prínos. Ešte by som si to chcel prehodnotiť,“ povedal šéf rezortu vnútra bezprostredne po hlasovaní výboru.

Pred oficiálne vymenovaným prezidentom polície stojí viacero náročných úloh. V prvom rade by mal v spolupráci s ministrom doladiť dlho avizovanú reformu zboru, zatiaľ nie sú známe podrobnosti. Prvé náznaky sa objavili nedávno pri riešení extrémistických deliktov. V budúcnosti by sa všetkými nemala zaoberať elitná Národná kriminálna agentúra (NAKA), tie drobnejšie prečiny by riešili iné útvary. Cieľom je podľa rezortu vnútra vyššia efektivita.

NÁSTROJ VYDIERANIA? Kolúzna väzba a úplné odstrihnutie od okolitého sveta nejedného obvineného zlomili.
Neprehliadnite

Spolupracujúci obvinení rozdeľujú právnikov aj spoločnosť. Inštitút pritom nie je novinkou

„To, že boli oznámené niektoré veci, že prokuratúra alebo NAKA bude meniť prístup, neznamená, že bude menej bojovať. Tu skôr ide o to, aby sa NAKA ako špecializovaný útvar nevybíjala na niektorých extrémistických prečinoch, ktoré by de facto mohli riešiť okresné či krajské riaditeľstvá. A aby NAKA riešila závažnú trestnú činnosť,“ vysvetľoval zámery reorganizácie R. Mikulec.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa