Rozpory medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou (EÚ) v súvislosti s brexitom sú späť. Dôvodom je severoírsky protokol, ktorý britský premiér Boris Johnson podpísal ešte v januári 2020. Jeho vláda sa však odvtedy snaží prepísať ho.

Protokol stanovuje, že colné kontroly sa budú vykonávať v severoírskych prístavoch, pričom nimi musí prejsť aj tovar prichádzajúci z Veľkej Británie. Ide o ochranné opatrenia hranice, keďže Severné Írsko patrí pod Spojené kráľovstvo, ktoré EÚ opustilo a samotné Írsko je členským štátom EÚ.

Spojené kráľovstvo chce konať samostatne

Ministerka zahraničných vecí Spojeného kráľovstva Liz Trussová varovala EÚ, že vláda Spojeného kráľovstva príjme opatrenia v súvislosti so Severným Írskom, ak vyjednávači v Bruseli nepreukážu dostatočnú flexibilitu. Ministerka uviedla, že nebudú mať inú možnosť, len konať samostatne a prijať opatrenia na stabilizáciu situácie v Severnom Írsku, ak sa nepodarí nájsť riešenia.

L. Trussová skritizovala návrhy, ktoré EÚ predložila vlani v októbri na uvoľnenie kontrol pri prechode tovaru z Veľkej Británie do Severného Írska. Povedala, že nepomôžu, ale naopak zhoršia súčasné obchodné opatrenia a povedú k tomu, že predmety každodennej potreby zmiznú z regálov a prispejú k ďalšej neprijateľnej záťaži pre podnikanie. Ako príklad použila hotové jedlá ako thajské zelené kari, novozélandské jahňacie a brazílske bravčové mäso, ktoré by mohli zmiznúť z regálov, ak by sa protokol v plnom rozsahu uplatnil.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa