Európska únia nie je spokojná s nedávnymi ústupkami Washingtonu v súvislosti s masívnym balíkom dotácií na zelenú energiu, ktorý zvýhodňuje tamojšie firmy. Nalieha na USA, aby pridali viac výhod pre európskych výrobcov automobilov.

EÚ a USA sú pre zákon o znižovaní inflácie, ktorý sľubuje 370 miliárd dolárov na zlepšenie klimatických a energetických cieľov, už niekoľko mesiacov v spore.

Keďže ide o bezprecedentné daňové úľavy na nákup elektrických vozidiel vyrobených v Spojených štátoch, európski lídri nad tým verejne vyjadrili svoje znepokojenie. Americký systém by poškodil európske spoločnosti, ako je Volkswagen alebo výrobca batérií Northvolt, ktoré sa snažia predávať na americkom trhu. Mohol by spôsobiť, že spoločnosti budú ochotné investovať menej v Európe, čo obmedzí výrobu v tomto lukratívnom odvetví a ovplyvní tunajší trh práce.

Ministerstvo financií USA vydalo koncom decembra usmernenie, ktoré by spoločnostiam z EÚ umožnilo využívať určité úvery bez toho, aby museli meniť svoje obchodné modely. Ako presne by bol systém nastavený, však ešte nie je známe. Európska komisia vyhlásila, že víta toto usmernenie, avšak dodala: „EÚ sa naďalej usiluje o podobné, nediskriminačné zaobchádzanie s výrobcami čistých vozidiel v EÚ podľa zákona o znižovaní inflácie. Tento systém naďalej znepokojuje EÚ, pretože obsahuje diskriminačné ustanovenia,“ uvádza sa v európskom vyhlásení.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa