Predstavitelia Európskej únie zvažujú podniknúť právne kroky týkajúce sa britského plánu porušiť pôvodnú dohodu o vystúpení Veľkej Británie z Únie. Podľa informácií agentúry Bloomberg sa EÚ môže v prípade potreby domáhať právnych prostriedkov nápravy ešte predtým, ako britský parlament prijme kontroverzné ustanovenia zákona o vnútornom trhu Spojeného kráľovstva.

Premiér Boris Johnson sa v týchto dňoch vyjadril, že treba prepísať dohodu o brexite. Vyhlásil, že ak sa nepodarí do polovice októbra pokročiť v rokovaniach s EÚ o budúcom partnerstve a obchodnej zmluve, Londýn môže prehodnotiť niektoré ustanovenia dohody o brexite, ktorú podpísali s EÚ v januári 2020.

Ide o severoírsky protokol

Problematickým bodom je najmä severoírsky protokol, dodatok k brexitovej dohode, ktorý má zaistiť voľný hraničný režim medzi oboma časťami írskeho ostrova. Severné Írsko totiž patrí k Spojenému kráľovstvu, zatiaľ čo Írsko ako republika je samostatný štát, člen EÚ.

V prípade scenáru „bez obchodnej dohody“ by však medzi Spojeným kráľovstvom a krajinami Únie vznikli colné bariéry. Tiež by to ohrozilo tisíce dobre platených pracovných miest.

Výrobcovia chcú obchod bez ciel

Aj samotní britskí výrobcovia poukazujú na závislosť Veľkej Británie od obchodu s najbližšími susedmi. Združenie výrobcov Make U.K. zistilo, že osem z desiatich najsilnejších trhov s britskými výrobkami je v Európe. Export do šiestich najlepších európskych destinácií, medzi ktoré patrí Nemecko, Francúzsko a Holandsko, mal hodnotu 117,4 miliardy libier (asi 129 miliárd eur) ročne.

„Tieto čísla poukazujú na nesmierny význam najbližších trhov pre našich výrobcov a na potrebu vyhýbať sa kladeniu akýchkoľvek prekážok, ktoré to sťažia,“ uviedol vo svojom vyhlásení šéf Make U.K. Stephen Phipson. „Pre britských výrobcov musí byť prístup na ich najväčší trh prémiou.“

Európa je top destináciou pre export britských výrobkov

UK export
Zdroj: Make UK
UK export

Proti sú mnohí

Proti plánom Johnsonovho kabinetu prepísať brexitovú dohodu sa postavili aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier. Vyhlásili, že takýto krok Británie by znamenal porušenie medzinárodného práva.

Von der Leyenová tiež uviedla, že je „veľmi znepokojená“ a varovala, že Johnsonov krok „podkopáva dôveru“. Predseda Európskej rady Charles Michel doplnil, že to „nevytvára dôveru, ktorú potrebujeme na budovanie našich budúcich vzťahov.“

Odpor vo vlastných radoch

Britský premiér čelí aj odporu zvnútra vlastnej vládnucej Konzervatívnej strany. Viacerí konzervatívni zákonodarcovia vyjadrili svoje obavy zo zámeru B. Johnsona porušovať medzinárodné právo.

„Ak stratíme reputáciu za to, že plníme sľuby, ktoré dávame, stratíme niečo, čo sa už možno nikdy nezíska späť,“ uviedol bývalý konzervatívny predseda vlády John Major.

„Scenár bez dohody je čoraz pravdepodobnejší každý deň, každý to môže vidieť,“ uviedol vo štvrtok v rozhovore pre nemecké rádio DLF Manfred Weber, šéf hlavnej stredopravej skupiny v Európskom parlamente. „Máme pocit, že Británia chce z ideologických dôvodov tvrdý brexit a ako Európania sa musíme pripraviť na najhoršie.“ Aj podľa škótskeho zákonodarcu Iana Blackforda hrozí Británii nebezpečenstvo, že sa stane „nečestným štátom“.

Bezpečná sieť?

Johnsonov kabinet sa však bráni a tvrdí, že navrhovaný zákon vytvára „bezpečnú sieť“ a odstraňuje „nejasnosti“ v texte dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ.

V stredu (9. 9.) zverejnili sporný návrh zákona o vnútornom trhu Spojeného kráľovstva. Má zabezpečiť, že spoločnosti v Severnom Írsku budú mať „neobmedzený prístup“ na vnútorný britský trh, čo môže spôsobiť prekážky obchodu tejto provincie s krajinami EÚ. Podľa návrhu pracovného dokumentu pripraveného na pôde EÚ, ktorý už bol aj rozoslaný členským štátom, by išlo o „jasné porušenie podstatných ustanovení“ dohody o vystúpení Veľkej Británie z únie.

Dokument EÚ zdôrazňuje, že navrhované právne predpisy Spojeného kráľovstva výslovne umožňujú, aby niektoré ustanovenia nadobudli účinnosť, aj keď sú nezlučiteľné s medzinárodnými záväzkami Spojeného kráľovstva podľa dohody o vystúpení.

V hre je pozastavenie platnosti

Podľa predbežnej analýzy britského návrhu zákona, ktorú si nechala urobiť EÚ, vidia jej predstavitelia dôvod na začatie konania o nesplnení povinnosti dodržať brexitovú dohodu. EÚ by mohla postúpiť jej porušenie na súd a nakoniec na Európsky súdny dvor. Aj keď by takýto spor trval roky, nález v prospech EÚ by umožnil pozastaviť platnosť akýchkoľvek ustanovení.

B. Johnson však opakovane vyhlásil, že obchod medzi Severným Írskom a Veľkou Britániou musí byť po brexite voľný. Návrh zákona o vnútornom trhu Spojeného kráľovstva, ktorý pripravil jeho kabinet, ešte pôjde do britského parlamentu.

Je však nepravdepodobné, že by tam nebol schválený, vzhľadom na to, že Johnson má väčšinu 80 kresiel v Dolnej snemovni. Ale mohol by čeliť odporu v Snemovni lordov. Bývalý podpredseda vlády Michael Heseltine v stredu pre rozhlasovú stanicu Times Radio uviedol, že legislatíva „nemá šancu“ na schválenie v Hornej komore. Problém ale je, že tá nemá absolútne právo veta; podľa britského zákona riešiaceho pravidlá v parlamente môže len oddialiť legislatívu schválenú Dolnou snemovňou o rok.

Rokovanie Šefčoviča v Londýne

Londýn vo štvrtok navštívil aj podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, aby záležitosť prerokoval s vedúcim úradu britskej vlády Michaelom Goveom, ktorý má na starosti brexit. M. Šefčovič je totiž aj spolupredsedom spoločného výboru EÚ a Spojeného kráľovstva, dohliadajúceho na vykonávanie dohody o brexite. Konať sa má aj mimoriadne zasadnutie spoločného výboru Európskej únie a Veľkej Británie dohliadajúceho na vykonávanie dohody o brexite. M. Šefčovič informoval, že toto stretnutie inicioval v mene EÚ za účelom  „aby sme si mohli vypočuť argumenty britských kolegov“.

Šefčovič vyzval britskú vládu „aby stiahla tieto opatrenia v najkratšom možnom čase a najneskôr do konca mesiaca". Súčasný postup podľa neho výrazne narúša dôveru medzi oboma krajinami. 

O čom je britský návrh zákona o vnútornom trhu

  • Poskytuje právomoc upustiť od vyžadovania colných dokladov v obchodnom styku medzi Severným Írskom a Veľkou Britániou.
  • Jednostranne definuje, ktorý tovar vstupujúci do Severného Írska by podliehal clám v prípade, ak do konca prechodného brexitového obdobia  31. decembra 2020 nebude s EÚ podpísaná žiadna obchodná dohoda.
  • Zrušia sa pravidlá EÚ týkajúce sa štátnej pomoci obsiahnuté v Severoírskom protokole.