Prípadný odchod dočasne povereného premiéra a ministra financií Eduarda Hegera by podľa politológa Miroslava Řádeka hnutie OĽaNO oslabil. „Opäť tu máme skúsenosť, že politické strany, ktoré mali nepopulárnych ministrov alebo nepopulárnych lídrov, prirodzene tiahli preferenčne nadol. Eduard Heger ako jediný politik z prostredia OĽaNO nemá pomyselné čierne body a ťažko naňho môžeme nájsť niečo, čím by si mohol pohnevať slovenských voličov," uviedol odborník v diskusnej relácii týždenníka Plus 7 dní. Neznamená to však, že by sme nemohli uvažovať o tom, či politika, ktorú E. Heger presadzuje, je alebo nie je správna.

Hnutie OĽaNO dlhodobo preferenčne upadá. „Každý hlas môže rozhodnúť o tom, či bude, alebo nebude súčasťou parlamentu," dodal politológ s tým, že hnutie si určite nemôže dovoliť nechať svojho predsedu vlády odísť a zakladať nový politický subjekt, prípadne sa spájať s inými politickými subjektmi. Ako napríklad s KDH, ktoré v súčasnosti takisto nemá istotu, že prah parlamentu prekročí.

Eduard Heger by KDH pomohol

Ak by E. Heger pozvanie predsedu KDH Milana Majerského prijal, vo volebných preferenciách by to hnutiu mohlo pomôcť. Dočasne poverený premiér má totiž vysokú poznateľnosť a ľudia na neho reagujú skôr pozitívne. „Je známe, že je vo svojom súkromnom živote veriaci a má blízko k prostrediu veriacich, a je teda autentickým veriacim. Verejnosť zrejme už zabudla na jeho pastoračnú aktivitu, ktorej sa venoval predtým, ako vstúpil do politiky," priblížil M. Řádek.

Trochu mrzuté je podľa odborníka to, že hnutie KDH ponúklo E. Hegerovi druhé miesto na kandidátke, čo považuje za mierne trúfalé. Pretože nechať kandidovať predsedu vlády z druhej pozície za M. Majerským, ktorý síce stojí na čele hnutia, no je „iba" predsedom Prešovského samosprávneho kraja, nie je celkom vhodné. Ponuka jednoducho postaveniu E. Hegera nezodpovedá.

Nová strana šancu nemá

Ak by sa však E. Heger rozhodol založiť nový politický projekt, podľa M. Řádeka by veľký úspech nezožal. „Dvojica E. Heger a Jaroslav Naď, keď to zjednodušene poviem, nemá taký veľký voličský výtlak," podotkol odborník.

Ako dodal, úspešné politické strany sú najmä tie, ktoré vznikajú počas zásadných spoločenských zlomov. „A to si myslím, že sa v posledných troch až štyroch rokoch neudialo. Prečo by mal byť pre slovenského voliča vysoko interesantný projekt práve E. Hegera s J. Naďom, keď nemajú vybudované štruktúry a nemajú program," pýta sa politológ.

Na úspech, zdá sa, však už prípadná novovzniknutá politická strana pomýšľať nemôže. Do parlamentných volieb je síce času dosť, no neplatí to pre úplne nových ašpirantov na obsadenie vládnych postov.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke je  ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.
Neprehliadnite

Michal Kaliňák: Uvidíme, koho štát pre obedy zadarmo podojí. Či veľké firmy alebo banky