Nemocnicu Bory čakajú posledné finálne úpravy pred dokončením. Časť nemocnice majú otvoriť na jar, celá nemocnica sa má oficiálne otvárať koncom budúceho roka. Otázka neštátnej nemocnice je pre mnohých citlivou záležitosťou.

„Ja som ten, ktorý sa staval pozitívne k výstavbe Borov. A veľmi negatívne k tomu, aby sme diskutovali o tom, že Bory budú univerzitná nemocnica. Vždy som bol zástancom toho, že to, čo najviac pomôže nemocniciam, je zdravá konkurencia,“ povedal predseda strany Dobrá voľba a bývalý minister zdravotníctva Tomáš Drucker v diskusnej relácii týždenníka Plus 7 dní Karty na stôl.

Dve moderné nemocnice by podľa podľa T. Druckera mohli spĺňať podmienky zdravej konkurencie. Moderná štátna nemocnica bude slúžiť ako vzdelávacia, keďže na vzdelávanie medikov potrebuje spĺňať konkrétne kritériá. Na druhej strane bude Nemocnica Bory vytvárať konkurenčné prostredie na to, aby sa v aj v štátnych nemocniciach zlepšovali podmienky. Pretože keď je málo lekárov, sestier, zdravotníkov, je potrebné o nich súťažiť.

Zisky poisťovní

Kritika T. Druckera podľa jeho slov viedla k tomu, ako si súkromné zdravotné poisťovne vyberajú zisky. „Nikdy som nebol odporcom odmeňovania. Ani toho, že niekto má mať za nejakú činnosť zisk,“ povedal s tým, že nikto iný ako zdravotné poisťovne nemá peniaze, ktoré by financovali sektor. Ak však chceme lepšie výsledky v zdravotníctve, napríklad v liečbe onkológie či vysokého krvného tlaku alebo lepšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti, potom nech si podľa neho poisťovne berú za výsledky odmenu.

Bývalá predsedníčka zdravotníckeho výboru a poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková viackrát kritizovala rozhodnutia, vďaka ktorým sa dofinancovala iba štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa. T. Drucker si myslí, že takéto kroky štátu nie sú správne a Slovensku za to hrozia žaloby a sankcie. „Ja rozumiem, že chceli riešiť problém, ktorý im vadí. A to je vyberanie si ziskov. Ale to sa takto nerieši,“ podotkol.

Dôležité je podľa jeho názoru nastaviť pravidlá nielen súkromným zdravotným poisťovniam, ale aj štátnej. „V štáte nikoho nezaujíma, či štátna poisťovňa bude mať zisk alebo nebude mať zisk. Ale či je efektívna. Treba nastaviť tie pravidlá tak, že ak nebude, tak padá minister ako akcionár,“ dodal.

Rázsochy vs. Bory

Podľa plánov by mala mať Nemocnica Rázsochy prvé kontúry v roku 2026. Vláda na nemocnicu plánuje použiť peniaze z plánu obnovy. Otázkou však je, či by štátna nemocnica nemala stáť niekde inde vzhľadom na to, že sa nachádza blízko súkromnej Nemocnice Bory. Prípadne na strednom či východnom Slovensku.

„Univerzitná nemocnica Bratislava je dvojička k lekárskej fakulte v Bratislave. Medici v pregraduálnom stupni sa vzdelávajú v Starom mesta v Nemocnici Staré mesto na Mickiewiczovej ulici a sčasti na Kramároch. Ružinov ani náhodou nespĺňa podmienky na to, aby sa v nej vzdelávali medici,“ vysvetlil T. Drucker s tým, že veľká štátna nemocnica musí byť v Bratislave, pretože slúži pre lekársku fakultu.

„Žiadna nemocnica nespĺňa podmienky modernej univerzitnej výučby v Bratislave. Nespĺňajú to Kramáre, nespĺňa to Ružinovská nemocnica a nespĺňa to ani Nemocnica Bory. Takto Nemocnica Bory nebola navrhnutá,“ vysvetlil.

Bývalý minister zdravotníctva tvrdí, že síce všeličo sa dá „ucapkať“ tak, aby to nejak fungovalo. No ak chce mať Slovensko moderné, inovatívne zdravotníctvo a mať najlepších lekárov a dostatok študentov, tak je k tomu potrebné prispôsobiť aj podmienky.

„Prečo Rázsochy? Skúmali sme všetky iné možnosti. Už tam boli nainvestované veci. Mali sme pozemky, stavbu. Spĺňalo to všetky podmienky EIA (posudzovanie vplyvov stavby na životné prostredie). Rázsochy tu boli skôr ako Bory. Možno povedať, že Bory mohli ísť niekam inam,“ podotkol T. Drucker. Doplnil, že keď predložil ešte ako minister zdravotníctva koncept Rázsoch na vládu na jar v roku 2017, Bory ešte v tom čase neboli. Podľa neho však vôbec neprekáža, že také veľké nemocnice budú blízko pri sebe. Univerzitnú nemocnicu by však podľa jeho názoru mohol postaviť pokojne aj súkromný sektor, Nemocnica Bory však parametre univerzitnej nemocnice nespĺňa.

V rozhovore T. Drucker tiež prezradil, ako vníma krízu v zdravotníctve, kroky vlády a rokovania Lekárskeho odborového združenia s vládou, aj to, ako sa darí strane po tom, čo sa spojila Dobrá voľba s umiernenými konzervatívcami na čele s Alojzom Hlinom.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský počas tlačovej konferencie po stretnutí s riaditeľmi nemocníc 14. novembra 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Kolaps zdravotníctva hrozí naďalej. Ambulancie budú zatvárať, zdravotné sestry odchádzať