Zoznam vyšetrovaní bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa nemá konca kraja. Predchádzajúcu federálnu obžalobu proti D. Trumpovi, ktorú začiatkom augusta podal úrad špeciálneho prokurátora ministerstva spravodlivosti, a novú, úrovni štátu Georgia, spája spoločný cieľ - vyšetrovanie snahy o zvrátenie výsledkov prezidentských volieb v roku 2020.

Prípad State of Georgia proti Donaldovi J. Trumpovi, ktorý v priebehu dvoch rokov pripravila prokurátorka okresu Fulton Fani Willis, sa konkrétnejšie a detailnejšie pozerá na vzorec fungovania sprisahancov. Okrem D. Trumpa je medzi nimi uvedených aj 18 jeho podporovateľov vrátane jeho bývalého šéfa generálneho štábu Marka Meadowsa. Zo 41 bodov obžaloby sa 13 zaoberá priamo konaním D. Trumpa.

Predmetom právneho posúdenia okresnej prokuratúry boli udalosti, ku ktorým došlo v dlhšom časovom období medzi novembrom 2020 a septembrom 2022. Medzi nimi aj telefonát D. Trumpa Bradovi Raffenspergerovi, republikánskemu ministrovi zahraničných vecí Georgie, počas ktorého bývalý prezident požadoval „nájsť“ 11-tisíc hlasov potrebných na porážku Joea Bidena.

Obžalovaní údajne súčasne šírili klamstvá, aby zasiali pochybnosti o legitímnosti volebných výsledkov vo swingovom štáte, ako aj zorganizovali zoznam falošných voličov. Prokuratúra v každom prípade poskytla podrobné opisy zločinov. Medzi nimi napríklad odhalila, že jedna z falošných voličiek, Cathy Lathamová, pomohla firme najatej personálom kampane bývalého prezidenta získať neoprávnený prístup k volebnému zariadeniu. Výsledkom bola krádež chránených údajov vrátane obrázkov hlasovacích lístkov, hlasovacieho softvéru a osobných údajov voličov. Cieľom, ktorý útočníci sledovali, bolo pokúsiť sa dokázať tvrdenie, že tieto stroje boli zmanipulované, čo údajne stálo D. Trumpa voľby.

Zatiaľ čo predchádzajúcu federálnu obžalobu by mohol D. Trump ako prezident zvrátiť vymenovaním lojálnejšieho generálneho prokurátora, obžaloba na štátnej úrovni túto možnosť nepripúšťa. Prípad Georgie je tiež pozoruhodný, pretože podľa štátneho práva, ak je osoba odsúdená, musí si odsedieť päť rokov vo väzení, kým sa vôbec začne uvažovať o milosti alebo podmienečnom prepustení. Ani guvernér štátu nemá právomoc jednostranne udeľovať milosť.

JB 1 Washington - Bývalý americký prezident Donald Trump vystupuje z auta SUV po jeho príchode do budovy federálneho súdu vo Washingtone 3. augusta 2023. Trump vo štvrtok odmietol vinu za to, že viedol sprisahanie s cieľom zvrátiť výsledky prezidentských volieb z roku 2020. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry AFP. Exprezident USA povedal sudkyni Moxile Upadhyayaovej, že je nevinný vo všetkých štyroch bodoch obžaloby. Trump predstúpil pred federálny súd vo Washingtone. FOTO TASR/AP

Form
Neprehliadnite

Tretie trestné stíhanie Trumpa zohrá veľkú rolu v jeho prezidentskej kampani

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa