Už nejedna politická reprezentácia pripravila plány na dlhé roky dopredu a napokon skončili v smetnom koši. Výnimkou v tejto oblasti nie je ani armáda, ktorá na princíp, vyhrali sme voľby, zrušíme čo zaviedli tí pred nami, dopláca celé roky. Systém v modernizačných projektoch na Slovensku kríva asi ako výstavba diaľnic. Súčasné vedenie ministerstva obrany aj napriek tomu pracuje na dokumente, ktorý bude siahať až do roku 2035. Jeho cieľom je priniesť plán, ako budú vyzerať miliardové nákupy techniky či investície do infraštruktúry.

Materiál bude pravdepodobne obsahovať aj projekty, ktoré sú kľúčové pre splnenie požiadaviek našich spojencov. Slovensko už niekoľko rokov odkladá sprevádzkovanie ťažkej mechanizovanej brigády, ktorá by bola k dispozícii Severoatlantickej aliancii v prípady potreby. Záväzok máme splniť do roku 2030.

Súčasťou brigády majú byť ťažké obrnené vozidlá. Čiastočnú odpoveď môže ponúknuť projekt nákupu transportérov 8x8. Týždenník TREND len pred pár dňami informoval, že rezort obrany pripraví pravdepodobne novú súťaž. Zámer vývoja a výskumu s fínskou zbrojovkou Patria totiž zatrhol Úrad pre verejné obstarávanie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa