Bývalá ministerka zahraničných vecí Rakúska Karin Kneisslová je jednou z kandidátok ruskej vlády do predstavenstva ropného giganta Rosneft. Podľa agentúry Interfax, ktorá sa odvoláva na dekrét premiéra Ruskej federácie Michaila Mišustina, K. Kniesslová bola koncom februára vyhlásená za kandidátku na post „nezávislého riaditeľa“ predstavenstva tretej najväčšej firmy v krajine.

Nominantka pravicovej FPÖ na post šéfky rakúskej diplomacie v rokoch 2017-2019 a odborníčka na Blízky východ a energetickú politiku sa tak stane ďalšou bývalou političkou s väzbami na Moskvu.

V prípade schválenia jej kandidatúry akcionármi Rosneftu (cca 40 % akcií patrí štátu), sa stane K. Kneislová kolegyňou bývalého nemeckého kancelára a predsedu dozornej rady konzorcia Nord Stream AG, Gerharda Schrödera.

Ako upozorňuje portál EUobserver, informácia o kandidatúre K. Kneisslovej bola zverejnená až deň po schválení nových sankcií proti mnohým prominentným osobám Putinovej administratívy v súvislosti s otravou a následným odsúdením opozičného aktivistu Alexeja Navaľného. Miestne média zas označili rakúsku exministerku za ďalšiu rešpektovanú európsku političku v radoch ruského biznisu.

Tancovačka s Putinom

Príbeh Karin Kneisslovej patrí k tým zaujímavým zo sveta európskej diplomacie. Rodená Viedenčanka, ktorá časť svojho detstva strávila v Jordánsku, mala odjakživa väzby na Blízky východ. Po vyštudovaní medzinárodného práva pôsobila istý čas v rakúskej diplomacii, aby sa neskôr mohla venovať kariére na akademickej a publicistickej pôde.

Do povedomia širšej verejnosti sa však dostala v rokoch 2015-2016, keď sa zaradila medzi kritikov líderstva Európskej únie v súvislosti s migračnou krízou. Kriticky sa vyjadrovala aj k migračnej politike nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa