Posledné týždne sa niesli stúpajúcimi napätiami medzi Moskvou a Západom. Porušenie prímeria v Donbase a presuny ruských vojsk smerom k ukrajinským hraniciam zalarmovali Kyjev a mobilizovali jeho západných spojencov.

Zatiaľ čo ukrajinská a ruská strana sa vzájomne obviňovali z provokácii, Spojené štáty a Rusko si navzájom vyhostili diplomatov a uvalili na seba personálne sankcie, Európu cez víkend zasiahli dve mimoriadne závažné správy.

Prvou z nich bolo sobotnajšie vyhlásenie českého premiéra Andreja Babiša a ministra zahraničných vecí Jana Hamáčka. Okrem informácie o vyhostení 18 pracovníkov ruskej ambasády obvinených zo špionážnej činnosti, z úst českého premiéra padlo aj mimoriadne vážne obvinenie smerom k ruským spravodajským službám.

EBE 27 Doneck - Na snímke uprostred ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský obklopený príslušníkmi armády pri návšteve vojnou zasiahnutej Doneckej oblasti na východe Ukrajiny vo štvrtok 11. februára 2021. FOTO TASR/AP
Ukrainian President Volodymyr Zelenskiy, center, surrounded by servicemen as he visits the war-hit Donetsk region, eastern Ukraine, Thursday, Feb. 11, 2021. Ukraine is at the center of a major geopolitical battle in the eastern part of the country with Moscow backed separatists. (U
Neprehliadnite

Napätie v Donbase naďalej stúpa. Číha na nás vojna hneď na východ od slovenských hraníc?

Tie sa mali podľa českých spravodajcov z BIS podieľať na dvoch výbuchoch muničných skladov vo Vrběticiach na východnej Morave koncom roka 2014. Česká polícia zároveň oznámila, že v súvislosti s explóziami pátra aj po dvoch ruských agentoch. Podľa zverejnenej fotografie ide o príslušníkov zahraničnej rozviedky GRU Alexandra Miškina a Anatolija Čepigu. Ich mená sa predtým skloňovali aj pri otrave bývalého špióna Sergeja Skripaľa v roku 2018.

Približne v tom istom čase, keď Andrej Babiš oznamoval svetu nečakané správy, v Moskve sa odohrala iná mimoriadne dôležitá udalosť. V sobotu večer agenti FSB v spolupráci s bieloruským KGB oznámili zatknutie troch osôb, ktoré údajne plánovali prozápadný vojenský prevrat a atentát na bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Vzťahy medzi Moskvou, Washingtonom a Európou sa už predtým prakticky nachádzali na bode mrazu. Práve preto tieto dve udalosti z rôznych časti kontinentu môžu spustiť novú, ešte silnejšiu vlnu nedôvery a paranoje medzi Moskvou a Západom.

Salisbury s českými charakteristikami

V prvom rade je potrebné uvedomiť si význam slov, ktoré v sobotu večer padli z úst premiéra a ministra zahraničia Českej republiky. Okolnosti a príčina masívnych explózii muničných skladov, ktoré si vyžiadali dva ľudské životy, bola viac ako šesť rokov veľkou neznámou.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa