V rozhovore s Irenou Bihariovou sa dočítate:

  • Na aké preferencie si v PS trúfajú?
  • Vstúpi do PS po Tomášovi Valáškovi aj Miroslav Kollár?
  • Chystá sa nové spájanie strán?
  • Ako sa strana postaví k referendu?
  • Vznikne v budúcnosti koalícia Hlas-PS?
  • Bude strana ochotná robiť kompromisy v liberálnych témach?


Preferencie PS sa dlhodobo držia nad piatimi percentami. Keď sa však pozriete na to, ako padajú preferencie vládnym stranám, nie je vám ľúto, že tieto percentá nejdú k vám?

Prieskumy sú rôzne a my ich už aj kvôli našej predvolebnej skúsenosti berieme trošku s rezervou. Percentá nás už raz videli ako lídrov koalície. Poviem vám úprimne, keď som prebrala predsednícku štafetu, nerobila som si veľké ilúzie. Udržať stranu v mimoparlamentom exile, udržať ju finančne, udržať motiváciu členov, keď viete, že vás štyri roky nečakajú voľby a napriek tomu všetkému vás voliči ešte stále berú ako relevantnú stranu. Za to som vďačná.

Pokiaľ ide o presuny, bola k tomu zverejnená analýza. A keď si správne pamätám, tak odchádzajúci voliči zo strany OĽaNO nie sú nejakí stratení liberáli, ktorých sme zabudli po ceste. To boli predtým voliči Sme rodina, dokonca niektorí Smeru. Čiže to, že nie sme prvá voľba pre voličov, ktorí predtým volili stranu Sme rodina, je celkom pochopiteľné.

Kde teraz vidíte métu pre PS, čo sa týka percent?

Nechcem znieť opovážlivo. My sa snažíme o to, aby sme sa v očiach elektorátu vyformovali ako alternatíva k nešťastnej koalícii a k bývalej vláde korupčníkov. Ak to bude medzi 8 až 10 percentami, budem veľmi spokojná, ale naozaj to beriem s veľkou pokorou.

Pred dvoma rokmi ste mali v prieskumoch v koalícii so SPOLU 15 či 17 percent. Takže vaša latka dosť spadla.

Presne ako hovoríte. My sme v čase, keď sme sa spájali so stranou SPOLU mali 5 percent, čiže dnes máme ešte viac, ako sme mali predtým. Potom v koalícii aj dôsledkom úspešných európskych a prezidentských volieb sa to vyšvihlo vysoko a do volieb to padlo. V tom čase tu bola atmosféra volajúca po zmene. Boli sme úplne noví a vyvolalo to možno eufóriu. Myslím si, že v dôsledku aj našich vlastných chýb v kampani sme o určitú časť elektorátu prišli.

Čo znamená pre PS príchod Tomáša Valáška?

Ja sa z toho úprimne teším, pretože som ho vždy vnímala ako politika a človeka, ktorý je kompatibilný s hodnotami, aj politickým videním sveta nášho hnutia. Už ten moment, keď vystúpil z koalície, bol pre mňa dôkaz, že je to jeden z mála politikov, ktorý si správne určil hranicu, kde cítite, či je kompromis umením možného alebo to už ide do zrážky s vašou integritou. Takže to bolo pre mňa veľmi sympatické. A keď sme sa potom začali rozprávať o rôznych formách spolupráce, bolo jasné, že máme zhodné predstavy o tom, aká by mala byť progresívna strana v 21. storočí. V tomto smere bude výbornou posilou. Vypĺňa mnohé tematické oblasti, ktoré v PS neboli tak silno zastúpené, najmä pokiaľ ide o globálnu, vonkajšiu bezpečnosť.

Bude ho teraz nasledovať Miroslav Kollár?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa