Ubehlo už takmer pol roka od prezidentských volieb v Bielorusku. Zhoršujúca sa ekonomická situácia, ignorovaná pandémia, prenasledovanie opozície a opätovné víťazstvo úradujúceho prezidenta Alexandra Lukašenka vyhnala začiatkom augusta do ulíc státisíce nespokojných Bielorusov.

Časy, keď sa v uliciach Minska sa dokázalo zhromaždiť viac ako 200-tisíc ľudí sú už dávno preč, no odpor medzi občanmi pretrval najmä na lokálnej úrovni.

Volebná kríza v Bielorusku nechala za sebou mnoho nezodpovedaných otázok. Bielorusko je jedinou krajinou kontinentu, v ktorej sa nepublikujú žiadne štúdie a prieskumy spojené s vývojom spoločenských nálad a politických preferencií.

Reálna podpora Alexandra Lukašenka alebo opozičnej líderky Svetlany Cichanovskej je preto predmetom mnohých špekulácii, odhadov a tipov zo strany autorov a analytikov. Podobne je to aj s inými otázkami spojenými s geopolitickou orientáciou a národnou identitou Bielorusov.

Nový pohľad na udalosti v Bielorusku a vývin spoločenských nálad však minulý týždeň priniesla analýza varšavského Centra pre východné štúdie. Poľský think tank sa rozhodol na prelome novembra a decembra urobiť prvý prieskum od sporných augustových volieb na rôzne spoločenské a politické témy.

Putin obľúbenejší ako Lukašenko

Hlavným predmetom analýzy boli najmä otázky spojené so vzťahom Bielorusov k susedným krajinám. Prieskum ponúka aj istú indíciu ohľadom reálnej podpory Alexandra Lukašenka.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa