Joe Biden smeruje k celkovému víťazstvu v amerických prezidentských voľbách. Významným krokom je tesný, ale rozhodujúci náskok vo Wisconsine a Michigane. Napríklad vo Wisconsine má náskok len asi 20-tisíc hlasov, ale už sú tam takmer všetky hlasy spočítané.

Celkovo má tak Biden v tejto chvíli istých 253 voliteľov a na celkové víťazstvo potrebuje ešte 17. Vedenie si však drží aj v Arizone (11 voliteľov) a tesný náskok si udržuje aj v Nevade (6 voliteľov). Bidenovi teda stačí udržať svoj náskok v týchto dvoch štátoch. Niektorí, napríklad aj konzervatívne ladený Fox News, už Arizonu pripočítali Bidenovi, ale napríklad BBC či NY Times sú v takýchto predpovediach opatrnejší. V Nevade je síce náskok tesný, ale v tomto štáte ostáva spočítať už len hlasy odoslané poštou, čo nahráva Bidenovi.

Okrem toho má však Biden dobré šance aj v Pensylvánii (20 voliteľov) a Georgii (16 voliteľov). Tu síce predbežne vedie Donald Trump, ale náskok sa rýchlo znižuje a najmä v Pensylvánii to smeruje k veľkému obratu. V prospech demokratického kandidáta hovorí, že ako posledné sa započítavajú hlasy z Philadelphie a hlasy odoslané poštou, z ktorých väčšina ide práve jemu. Aj v Georgii sú ako posledné počítané hlasy z predmestí Atlanty a ďalších väčších volebných obvodov, čo tiež nahráva Bidenovi. Mimochodom, v Georgii naposledy vyhral demokratický kandidát v roku 1992.

Veľký favorit

Trumpovi momentálne chýba až 56 voliteľov. Zvíťaziť by mal ešte na Aljaške (3 volitelia) či v Severnej Karolíne (15 voliteľov), aj keď v nej sa bude na finálne výsledky čakať ešte týždeň. Súčasné predbežné výsledky sa podľa miestnych úradov nezmenia, kým nedorazia všetky hlasy odoslané poštou.

Biden ešte nemá nič vyhráte, ale v tejto chvíli je veľkým favoritom. O víťazstvo ho už môže pripraviť len viacero tesných výsledkov v prospech Trumpa. „Teraz po dlhej noci počítania je jasné, že vyhrávame dosť štátov na to, aby sme dosiahli 270 voliteľov,“ povedal Biden počas volebnej noci. „Nie som tu, aby som sa vyhlásil za víťaza, ale verím, že keď počítanie skončí, víťazmi budeme,“ dodal.

Žaloby Trumpovych právnikov

Volebný boj však neutícha, ale pomaly sa presúva z volebných miestností do ulíc a na súdy. Na viacerých miestach sa zhromažďujú skupinky demonštrantov jednej či druhej strany. Podporovatelia Trumpa sú často ozbrojení, preberajú prezidentovu rétoriku a žiadajú zastavenie počítania hlasov.

Stratégiou Trumpovho tímu je napádať integritu volebného procesu v jednotlivých štátoch, na čom usilovne pracuje aj sám prezident cez svoj Twitter. Trump sa napríklad vyhlásil za víťaza vo Wisconsine, aj keď tam vedie Biden.

Volebný tím Trumpa zaútočil na sčítavanie hlasov v štyroch štátoch. Ide o Pensylvániu, Michigan, Nevadu a Georgiu. Na súde napríklad žiadajú zastavanie počítania hlasov v Michigane kvôli nedostatočnej transparentnosti. Tiež chcú požiadať o prerátanie hlasov vo Wisconsine. Tento štát umožňuje prerátanie hlasov, pokiaľ je rozdiel medzi kandidátmi menej ako 1 percento, čo bol aj tento prípad. To isté sa môže neskôr stať aj v Georgii, kde je toto pravidlo stanovené na 0,5 percenta.

V Georgii obvinil Trumpov tím pracovníkov v jednom volebnom obvode, že nedodržali procedúry a zamiešali do platných hlasov aj také, ktoré boli doručené poštou po 19:00 hod. miestneho času. V Georgii by sa už takéto hlasy nemali započítavať, no napríklad v Pensylvánii môžu.

Zatiaľ sa nevie, či niektorá z týchto žalôb skončí aj na Najvyššom súd, v ktorom majú prevahu konzervatívni sudcovia. V každom prípade budú mať tieto voľby vo viacerých štátoch ešte súdne dohry.

Pre Američanov ide o jedny z najnapínavejších a najdôležitejších volieb. O dôležitosti svedčí aj fakt, že Biden by mal získať celkovo viac než 70 miliónov hlasov, čo je najvyšší počet získaných hlasov v histórii amerických prezidentských volieb. Na dramatickosti voľbám pridáva aj vysoký počet hlasov odovzdaných poštou, ktoré predlžujú v niektorých štátoch dobu sčítavania hlasov na niekoľko dní.