Každý mesiac mu na účte pristálo 10-tisíc eur. Takto nadštandardne si podľa policajného uznesenia, ktoré má TREND k dispozícii, „privyrábal“ exfunkcionár polície Bernard Slobodník, ktorý bol súčasťou údajnej organizovanej zločineckej skupiny. Tá vznikla približne v roku 2012 a riadil ju nitriansky oligarcha Norbert Bödör. Jej súčasťou bol podľa uznesenia vtedajší šéf polície Tibor Gašpar, špeciálny prokurátor Dušan Kováčik a mnoho ďalších.

Partia sa venovala viacerým nelegálnym aktivitám, okrem vydierania podnikateľov napríklad aj obchodovala s informáciami. Cieľom mal byť aj prospech politickej strany Smer-SD, jej funkcionári však tvrdenia polície odmietajú.

Svojrázna práca policajta alebo: cap záhradníkom

B. Slobodník zneužíval svoje postavenie. Z titulu svojej funkcie napríklad pomáhal podnikateľovi Františkovi Böhmovi v biznise s pohonnými hmotami. F. Böhm, ktorý okrem iného páchal aj daňovú trestnú činnosť, si u neho vybavil bezproblémový priebeh svojho biznisu, vyhol sa tiež prípadným vyšetrovaniam zo strany polície či úradov. B. Slobodník navyše vopred informoval F. Böhma o pripravovaných policajných kontrolách, aby mohol bezpečne zahladiť stopy.

Na snímke bývalý policajný prezident Tibor Gašpar odchádza z Úradu špeciálnej prokuratúry po tom, čo bol podať trestné oznámenie. TASR - Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák
Na snímke bývalý policajný prezident Tibor Gašpar odchádza z Úradu špeciálnej prokuratúry po tom, čo bol podať trestné oznámenie. TASR - Jaroslav Novák

Celkovo si B. Slobodník za podobné aktivity podľa polície prilepšil o viac ako 133-tisíc eur. V súčasnosti už exfunkcionár spolupracuje s vyšetrovateľmi, rovnako ako ďalší člen skupiny – Ľudovít Makó, ktorý mu mal štedré mesačné renty vyplácať. Ľ. Makóa zadržali policajti už skôr za inú trestnú činnosť, svojho času bol riaditeľom Kriminálneho úradu finančnej správy.

Zaujímavosťou je, že sa B. Slobodník sa sám prihlásil na úrade špeciálnej prokuratúry, len niekoľko hodín pred rozsiahlym zásahom kukláčov pod názvom Očistec.

Norbert Bödör
Neprehliadnite

Partia zo šiesteho: Bödörovci si podľa polície rozdelili takmer 800-tisíc eur

Dvadsaťtisíc za zažmúrenie oka pri Váhostave

Partia sa stretávala podľa uznesenia aj v budove na križovatke ulíc Vajnorská a Odbojárov v hlavnom meste, prakticky priamo pod nosom Slovenskej informačnej služby (SIS). V dokumente sa pri B. Slobodníkovi spomína aj kauza oligarchu Juraja Širokého a jeho spoločnosti Váhostav. N. Bödör mu mal za to, že J. Širokého a Váhostav polícia pri vyšetrovaní prakticky vynechá, zaplatiť 20-tisíc eur.

NORBERT BÖDÖR Na pojednávaní k vražde novinára Kuciaka vystupoval ako svedok.
Zdroj: TASR
NORBERT BÖDÖR Na pojednávaní k vražde novinára Kuciaka vystupoval ako svedok.

Súčasne exfunkcionár zabezpečoval cez svojich podriadených, aby bolo ďalšie vyšetrovanie okolo ľudí J. Širokého minimálne, alebo aby sa nevykonávali domové prehliadky či iné úkony. Všetky náležitosti sa diali navyše mimo dosahu médií, pričom získané informácie B. Slobodník reportoval naspäť uvedenej organizovanej skupine.

Sponzor a člen Smeru v policajnej uniforme

B. Slobodník sa stal ešte počas prvej vlády Roberta Fica riaditeľom Krajského riaditeľstva policajného zboru v Banskej Bystrici. Neskôr, počas pôsobenia Ivety Radičovej, bol odvolaný a následne sa o ňom diskutovalo ako o možnom policajnom prezidentovi. Napokon sa však stal v roku 2014 šéfom Národnej jednotky finančnej polície.

Vysokopostavený funkcionár mal blízko aj k politike. Sponzoroval napríklad stranu Smer-SD a bol dokonca jej členom. Svoju pozíciu policajného funkcionára obhájil aj napriek tomu, že príslušníci silových zložiek majú zo zákona zakázané pôsobenie v politických stranách.

9. schôdza Národnej rady SR
Neprehliadnite

Fico vidí za zásahmi NAKA politickú objednávku, hovorí o prezumpcii neviny

Riešili aj Matoviča

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa