Najprv pár faktov. Cena zlata prekonala v úvode augusta historický rekord a aj napriek korekcii stále ostáva nad hranicou 1 900 dolárov za uncu. Zlato v tomto roku dokázalo narásť o viac ako 35 %, čím svoj rast z roku 2019 (18 percent) zrýchlilo takmer na dvojnásobok.

Časť analytikov hovorí o bubline, ktorá skôr či neskôr spľasne, na opačnej strane stoja proroci s predikciou vystrelenia ceny zlata až na 15-tisíc dolárov za uncu. Ktorá strana je bližšie pravde?

Medveď a býk
Neprehliadnite

Investori sa v tejto kríze správajú riskantnejšie ako v minulých. Globálne trhy sa môžu zosypať

Nerozlučná dvojička: rastúce zlato a slabnúci dolár

Odborníci z Wells Fargo hovoria o zlate ako o „chameleónovi“. Dôvod: aj keď sa dôvody menia, investori sa na jeho nákup posledné roky zameriavajú nepretržite. Od roku 2016 do 2019 podľa ich vyjadrení zlato úzko nasledovalo klesajúce globálne dlhodobé úrokové sadzby (a preto bol dôvod ho nakupovať). Od začiatku tohto roka sa zlatá rally pripojila k obavám z koronavírusu a globálnemu nadmernému tlačení peňazí – zmenil sa dôvod, nákupná horúčka však pokračovala. Ako uvádza Wells Fargo, navyše, zlato nedávno vystúpilo z tieňa dolára, keď americká mena zásadne oslabila.

Ako vidia odborníci vývoj ceny zlata v ďalších mesiacoch a rokoch? Dolár sa prepadol o americké štátne dlhopisy, ktoré klesali na čerstvé minimá. Očakávania ďalších stimulačných opatrení pre pandemickú globálnu ekonomiku tento pokles podporovali.

Poškodená cesta
Neprehliadnite

Priepasť medzi trhmi a reálnou ekonomikou sa ďalej zväčšuje

,,Vzhľadom na to, že nízke sadzby a slabší dolár pravdepodobne pretrvajú, sme presvedčení, že ceny zlata budú aj naďalej stúpať," hovorí Warren Patterson, vedúci komoditnej stratégie ING. Ak prejde v USA demokratický stimul vo výške 3 biliónov dolárov, môže prísť k prelomeniu dôvery sveta vo fiškálne obmedzenia za svetovou rezervnou menou.

Zlato sa minulý týždeň obchodovalo už za 2 050 dolárov za uncu, logicky nasledovalo vyberanie ziskov a istá korekcia. Avšak vďaka naďalej slabému doláru a z obáv z makroekonomickej neistoty a inflácie bude záujem o zlato na trhu pretrvávať. Mimo iného aj preto, lebo zlato sa všeobecne považuje za poistenie proti zrýchľujúcemu sa rastu cien. Zlato tlačia nahor aj vyhliadky na nové fiškálne stimuly. Zdá sa, že dohoda medzi demokratmi a republikánmi o novom zákone o výdavkoch je bližšie k realite.

Výkonnosť aktív
Zdroj: ProfitLevel
Výkonnosť aktív

To je však len jedna časť rovnice. Nadšenie pre masívny rast ceny zlata časť investorov nezdieľa. Obávajú sa, že mimoriadne kroky centrálnych bánk na tlmenie ekonomických dopadov koronavírusu môžu v konečnom dôsledku naštartovať dlhodobé inflačné tlaky. A tým spustiť aj ďalšiu vlnu zásadného znehodnotenia americkej meny.

Drahé kovy prekonali akciové indexy. Čo ich ešte čaká?

Ako ukazuje graf výkonnosti drahých kovov, bitcoinu a top akciových indexov, od prvých stimulov americkej centrálnej banky v septembri 2019 prekonali zlato a striebro v náraste dva silné akciové indexy NASDAQ a S&P 500.

Nikola
Neprehliadnite

Nepredala ešte žiadne auto, ale už preskočila Ford. Nikola ťaží zo silnej trhovej kapitalizácie

Ak bude doterajšie alokovanie zdrojov vďaka tlačeniu peňazí aj naďalej pokračovať, dynamika rastu zlata sa v dohľadnej dobe pravdepodobne nezmení. Ak sa pýtate, kam až môže rásť, názory sa rozchádzajú. Niektorí odborníci hovoria o prekročení psychologickej hranice 4 000 dolárov v priebehu troch rokov.

Existujú však aj odvážnejší vizionári. Tie najsilnejšie vyjadrenia zaznievajú od právnika a burzového špekulanta na poli zlata a drahých kovov Jima Rickardsa. Nedávno sa vyjadril, že už o päť rokov by sme mohli vidieť zlato na hodnote neuveriteľných 15 000 USD za uncu.

V opozícii proti týmto víziám však stoja viaceré argumenty – vrátane ukončenia vývoja vakcíny proti Covidu-19, masového očkovania a rýchleho obnovenia rastu globálnej ekonomiky – ktorých následkom by bolo spľasnutie cenovej bubliny. Až vývoj v budúcnosti ukáže, ktoré predpovede sa aj reálne naplnia.

Lukáš Baloga

Popri štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave zbieral prvé skúsenosti ako junior analytik v brokerských spoločnostiach. Nedávno ukončil postgraduálne štúdium na NTU v Nottinghame. Ako hlavný analytik ProfitLevel a pracovník dealingu sa v súčasnosti venuje predovšetkým makroekonomickému dianiu a jeho aplikovaniu na finančné trhy. Jeho prácou je zároveň príprava podkladov pre investovanie do rôznych finančných nástrojov.