Pandémia urýchlila príklon investorov k zeleným investíciám. Aj keď trend smerom k ekológii cítiť už niekoľko rokov, dnes je oveľa výraznejší. A podobne, ako pandémia zrýchlila prechod k väčšej digitalizácii a práci z domu, rovnako nasmerovala investorov k zmene v myslení a zodpovednejšiemu prístupu pri tvorbe ich portfólií. Bonusom je, že zelené investície majú perspektívu vyšších ziskov oproti konkurencii.

ECB chce skrotiť kryptomeny
Neprehliadnite

Prebudenie záujmu o kryptomeny spustilo nebývalú aktivitu hackerských podvodov

Zelené firmy sú aj hospodárnejšie

Ako ukázala analýza Fidelity Investments, firmy s akcentom na ochranu životného prostredia ponúkli investorom od januára do septembra vyššie výnosy s cieľom pritiahnuť ich pozornosť a získať tak potrebné finančné prostriedky. Analýza hovorí, že firmy s top ratingom ESG (environmentálne, sociálne a podnikové riadenie) ponúkli akcionárom počas prvých deväť mesiacov roka priemerný zisk na úrovni 0,4 percenta. Na porovnanie – skupina firiem s najhoršou ESG známkou odpísala 23 percent.  

Dnes to na trhu vyzerá tak, že nový trend zodpovedného investovania je nielen „in“, ale sa investorom aj finančne oplatí. Fakty jasne hovoria, že akcie spoločností riadiacich sa zásadami ESG ukázali počas pandémie väčšiu rezistenciu voči výkyvom na trhu. Inak povedané, v čase prepadu klesli menej ako trhový priemer.

V čom je príčina lepších finančných výsledkov? Spoločensky zodpovedné firmy majú obyčajne lepšie nastavené riadenie, aby dokázali rýchlo a efektívne reagovať na meniace sa potreby na trhu. Reč je o environmentálnom, spoločenskom, ale aj politickom prostredí.

Netreba zabúdať na to, že environmentálne riadenie nehovorí len o ochrane planéty, ale aj o kontrole nákladov, preventívnej príprave na možný pokles výnosov a nastavení na udržanie marže. ESG spoločnosti sa za posledné obdobie adaptovali a prešli veľkými zmenami od efektívnejšieho hospodárenia s vodou až po úsporu energie.

Digitálna mena bitcoin
Neprehliadnite

Bitcoin je opäť na úplnom výslní. Po silnom raste atakoval trojročné maximá

Zelený index a fondy ako alternatíva

Alternatívou klasického indexu S&P 500 indexu je špeciálny index The S&P 500 ESG Index. Sú v ňom sústredené firmy s vysokým ESG ratingom vrátane veľkej časti zdravotníckeho segmentu, ktorý počas pandémie zažíva vysoký dopyt.

Atraktívne zhodnotenie ponúkajú aj takzvané „zelené fondy“. Tie dnes predstavujú 15 percent investičného segmentu Európy, avšak v najbližších piatich rokoch by sa tento segment  mal rozšíriť až na 57 percent.

Investorom, ktorých téma ekologického fungovania oslovila a majú záujem o ESG investície, môže v mori informácií pomôcť rebríček Sustainable & ESG Investment Awards 2020. V ňom sú zahrnuté ocenené spoločnosti v rôznych kategóriách.

Logo a nápis Alipay, jedného z dominantných online platobných systémov v Číne
Neprehliadnite

Akcie Alibaby po kritike od čínskych komunistov padli. Návrat do zelených čísel sľubujú Vianoce

Napríklad v kategórii Best Sustainable and ESG Equity Fund tento rok vedie rebríček BMO Responsible Global Equity Fund, v kategórii Best Sustainable & ESG Multi-Asset Fund patrí top pozícia fondu Jupiter Global Ecology Diversfied Fund a prvú priečku v kategórii  Best Green Bond Fund obsadil Allianz Green Bond Fund.

Na stredoeurópskom trhu stojí za povšimnutie napríklad spoločnosť Energy financial group (EFG), ktorá vydala v novembri svoju prvú verejnú emisiu zelených dlhopisov v objeme 350 miliónov českých korún s pevnou úrokovou sadzbou 6,5 percenta ročne. Táto firma pôsobí na českom trhu od roku 2016 a zameriava sa na rozvoj projektov obnoviteľných zdrojov energie a premenu biologického odpadu na bioplyn. Najmä pre malých, retailových investorov môže ísť o príležitosť, ako obohatiť svoje portfólio o ESG aktíva.

Olívia Lacenová
Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a rok pracovala pre značku xPartners so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Topforex.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora