Keď sa takto pred rokom objavila v programovom vyhlásení vlády Igora Matoviča myšlienka zvýšenia majetkových daní z nehnuteľností, kompenzovaná znížením daňovo-odvodového zaťaženia slabšie zarábajúcich, málokto tomu venoval pozornosť. Veď predsa to bola vzdialená budúcnosť... Už nie je.

Presne tento zámer sa totiž uvádza v sekcii Prorastový daňový mix. Táto daň bude závisieť od hodnoty nehnuteľnosti a charakteru jej využívania, zhodla sa vládna koalícia. Nájomné byty mali byť zdanené menej, naopak, prázdne vlastnícke nehnuteľnosti mali byť zdanené viac. Nič však nenasvedčuje naplneniu predvolebnej rétoriky o zdanení bohatých ľudí a ich luxusného majetku.

Plán obnovy odkryl viac

Prešiel pomaly rok, zvýšenie majetkových daní sa objavilo vo viacerých dokumentoch štátu, ktoré čo-to naznačujú.  Konkrétne naposledy v pláne obnovy, ktorý už dokonca prešiel pred pár dňami medzirezortným pripomienkovým konaním.

Na snímke minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO) prichádza na 83. rokovanie vlády SR v stredu 3. marca 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Hegerove hry s daňou z nehnuteľností. Jeho návrh prechádza legislatívou, platiť budeme viac

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa