Brent dokonca pokoril hranicu 100 dolárov za barel a to napriek tomu, že makroekonomický výhľad zostáva naďalej riskantný kvôli očakávanému nižšiemu globálnemu rastu a sile dolára. Energetická kríza v Európe silnie a ceny plynu a elektriny stúpajú na úrovne, ktoré merané v dolároch za barel ropného ekvivalentu dosahujú úroveň 470 USD, respektíve 1 050 USD za barel. To motivuje na prechod z plynu na palivové produkty.

Saxo bank
Zdroj: Saxo bank

Najnovší skok spôsobili nedávane výpadky v doprave kvôli nízkej hladine Rýnu. Naviac od 31. augusta Gazprom oznámil ďalšiu trojdňovú odstávku ropovodu Nord Stream 1 z dôvodu údržby. Ak by sa v Gazprome z geopolitických dôvodov rozhodli ropovod po údržbe znovu nespustiť, hrozí riziko ďalšieho rastu cien, čím sa zvýši už aj tak veľký cenový rozdiel medzi plynom a ropou.

Takýto vývoj ešte viac podporí už teraz citeľný nárast dopytu po palivových produktoch, najmä nafte, na úkor plynu. Práve tento prechod z plynu na palivá uviedla Medzinárodná agentúra pre energetiku IEA vo svojej augustovej prognóze ako dôvod pre zvýšenie odhadovaného globálneho dopytu po rope na rok 2022 o 380 000 barelov za deň na celkových 2,1 milióna barelov denne.

Od zverejnenia správy sa motivácia na prechod ešte viac zvýšila a výsledkom sú výrazne vyššie rafinérske marže pri nafte na celom svete, na čele s Európou. Tá tento mesiac zaznamenala skokový nárast crack spreadu pri nafte o 55 percent.

Ole Hansen

Ole Hansen je odborníkom v obchodovaní s využitím všetkých druhov investičných nástrojov. Môže sa pochváliť viac ako dvadsaťročnými skúsenosťami s nákupmi aj predajmi. Do Saxo Bank prišiel v roku 2008 a stal sa súčasťou jeho strategického a analytického tímu ako vedúci stratégie komodít. Pred príchodom do Saxo Bank Ole Hansen 15 rokov pracoval v Londýne, kde bol zodpovedný za chod obchodného výkonného tímu pre multi-asset Futures a Forexové hedžové fondy. V súčasnosti sa sústreďuje predovšetkým na vývoj komodít. Jeho týždenná správa na tému komodity je pravidelne publikovaná na online báze a v printových médiách po celom svete.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora