Niekoľko myšlienok z videa

Volatilita ponúka mnoho možností na špekulácie. Veľký SHORT sa zatiaľ stále týka napríklad ARK Innovation ETF. Naopak sa darí komoditným firmám, napríklad Warren Buffett vo veľkom stave na "starú energetiku".

Hovorí sa o stagflácii, hoci hospodársky rast je treba v eurozóne naďalej pozitívny (v USA došlo ku kvartálnemu poklesu).

ECB sa v správe z konca apríla „ospravedlnila", že zle odhadovala vývoj inflácie. Centrálne banky sú vo všeobecnosti v zložitej situácii, pretože by mali v ideálnom prípade pomôcť zraziť infláciu, ale nedopustiť tvrdé pristátie ekonomiky. V USA je napojenie na finančné trhy ešte viditeľnejšie, Američania totiž vo veľkom investujú, a tak možno až pokles hodnoty ich majetku skrze prepad cien aktív napomôže zmeny ich spotrebiteľského správania (s cieľom znížiť infláciu). Fed preto možno nechá akciový trh padať tak, ako na to investori v uplynulej dekáde neboli zvyknutí.

Defenzívne akcie ponúkajú príležitosť na diverzifikáciu portfólia, investori by však nemali podľahnúť dojmu, že tieto tituly ich portfólio v čase vysokej volatility zachránia. Diverzifikovať portfólio je potrebné nielen naprieč sektormi, ale aj regiónmi (menami) a triedami aktív.

Napriek tomu, že sú nehnuteľnosti prakticky všade vo svete drahé, zostávajú zaujímavým nástrojom uchovania hodnoty peňazí v inflačnom prostredí.

Hospodárske výsledky amerických spoločností v prebiehajúcej výsledkovej sezóne sú lepšie, než sa čakalo. Zároveň sa však ukazuje, že očakávania investorov u niektorých spoločností ťažiacich z pandémie covidu-19 boli prehnané. V ich prípade teraz dochádza k normalizácii situácie.

Japonská centrálna banka je v situácii, keď si kvôli vysokému zadlženiu krajiny nemôže dovoliť zvyšovať úrokové sadzby. S tým, ako rastie inflácia a Fed a ECB sadzby zvyšujú, respektíve zvyšovať budú, investori budú opúšťať japonský jen. Bank of Japan tak zrejme bude tlačená na intervencie na menovom trhu (predávanie dolárov a kupovanie jenov). Ak by japonský len oslaboval, tlačilo by to na oslabovanie aj čínsky jüan a ďalšie regionálne meny. To by v dôsledku malo veľké vplyvy na globálnu menovú stabilitu.