Bojové operácie sa koncentrujú v troch hlavných oblastiach – v Donecku, v okolí Charkova a v Chersonskej oblasti, pričom práve boje v Donecku pravdepodobne rozhodnú o víťazovi terajšej fázy vojny.

Donbas

Donbas je momentálne najdôležitejším miestom bojov s najväčšou koncentráciou bojovej techniky a živej sily. Najtuhšie boje prebiehajú na sever od mesta Sloviansk, v aglomerácii Severodoneck-Lysyčansk a v okolí obce Popasna.

Dôležitosť bitky o Severodoneck vzrástla po tom, ako sa Ukrajina rozhodla neustúpiť a vyhnúť sa tak vzniku nebezpečnej kapsy, ale naopak aglomeráciu ešte viac posilnila. Rusko reagovalo taktiež posilnením svojej ofenzívy na mesto.

Ubránenie aglomerácie by Ukrajine umožnilo udržanie viacerých dôležitých komunikácií. Tým by sa predĺžil jej operačný dosah až na sever mesta Luhansk. Ak by sa však Rusom podarilo aglomeráciu Severodoneck – Lysyčansk obsadiť, otvorila by sa pred nimi cesta na málo opevnený a zle obrániteľný západný Donbas. Najbližšia obranná línia Ukrajiny by ich čakala až na východ od miest Sloviansk a Kramatorsk.

Pre pád aglomerácie Severodoneck – Lysyčansk, ako aj vytvorenie možnej kapsy, bude rozhodujúci vývoj bojov na fronte v okolí obce Popasna, kde sa ruské sily pokúšajú o prielom smerom na mesto Bachmut a posledné dve cestné komunikácie, ktoré spájajú miestne sily so zvyškom územia pod kontrolou Kyjeva.

V oblasti na sever od Sloviansku sa ruské sily medzi 1. a 6. júnom pokúsili neúspešne obsadiť obec Velyka Komyšuvacha, boli však odrazené. Naopak, ukrajinským silám sa po prvotných neúspechoch v nedeľu údajne podarilo obsadiť obce Zavodi a Spivakivka na západ od strategicky dôležitého, Rusmi kontrolovaného mesta Izium.

Video: Evakuácia zranených ruských vojakov

Na juh od Iziumu sa Rusi snažia zatiaľ neúspešne obísť a obsadiť ukrajinské pozície v obci Dovhenke. Na juhovýchod od tohto mesta už bol postup ruských vojsk výraznejší. Ešte 5. júna prelomili ukrajinské obranné línie a za krátky čas obsadili obce Ščurove, Sosnove, Pasika a najmä mesto Jarova. Pod ich kontrolu sa tak dostali všetky oblasti na východ od rieky Siverskyj Donec.

Krátko na to padla do ich rúk aj obec Sviatihirsk. Hoci ruský postup na tomto úseku frontu bol rýchly, ďalej na juhu už ruskú armádu čakajú podľa expertov dobre opevnené ukrajinské pozície. Tuhé boje sa momentálne uskutočňujú v okolí mesta Bohorodične, ktoré ruské sily zatiaľ neobsadili. V utorok sa objavili zatiaľ neoverené správy o tom, že do ruských rúk padli aj obce Pryšyb a Sydorove. Hoci ide o malé dediny, znamenalo by to, že ruskej armáde sa na tomto úseku podarilo prebiť sa cez rieku Siverskyj Donec.

Po obsadení Lymanu začali ruské sily čistiť od ukrajinských povstalcov oblasť národného parku Sviaty Hory. Zatiaľ čo ich druhá časť sa pretláča cez ukrajinskú obranu smerom na obec Rajhorodok. Ofenzívnu operáciu v tomto smere útočníkom komplikuje fakt, že musia prekonať rieku Siverskyj Donec.

Medzitým však ruská armáda dokázala aj napriek odporu obrancov obsadiť obec Staryj Karavan pričom pod ich kontrolu sa podľa niektorých informácií dostalo aj Ozernoe. Tým pádom na tomto úseku frontu obsadili celý severný breh rieky Siverskyj Donec.

Aglomerácia Severodoneck – Lysyčansk je už takmer dva týždne epicentrom tuhých pouličných bojov. Prvého júna boli z okolia Popasnej do mesta presunutí príslušníci ruskej súkromnej vojenskej organizácie Wagner. Tieto jednotky boli postavené do čela útoku, ktorý prinútil ukrajinské sily k ústupu do industriálnej zóny na západe mesta.

Ukrajinské sily posilnené o britských a gruzínskych dobrovoľníkov spustili 3. júna protiútok, počas ktorého získali opätovne kontrolu nad približne 30 percentami mesta. O dva dni neskôr zahájili čerstvo posilnené ruské sily opätovný útok a vymazali väčšinu ziskov obrancov z predchádzajúcich dní. Ukrajinské sily sa momentálne koncentrujú v industriálnom komplexe chemickej továrne Azot. Obrancovia mesta sa ocitli vo faktickej izolácii po tom, ako ruské jednotky zničili posledný most, ktorý ich spájal s Lysyčanskom, takže aj zvyškom územia pod kontrolou Ukrajiny.

Video: Boje v Severodonecku, pohľad z ukrajinskej strany

Frontová línia v okolí obce Popasna, ktorá prechádza v blízkosti pre obrancov Severodonecku mimoriadne dôležitej zásobovacej tepny, zostáva dynamická. Rusom sa nepodarilo prelomiť ukrajinskú obranu smerom na obce Berestove, Jakovlivka, Soledar a Jachmutske.

Strategicky dôležitá trasa T-1302 smerom na Lysyčansk tak ostáva naďalej prejazdná. Zásobovanie po tejto trase je však podľa dostupných informácií vzhľadom na blízkosť ruských vojsk a aktivitu ich delostrelectva veľmi riskantná. Pod ruskú kontrolu sa však pravdepodobne dostala väčšina, ak nie celá obec Komyšuvacha.

Časť strategicky dôležitého mesto Tošivka, o ktoré Rusi bojujú už niekoľko týždňov, ostáva aj naďalej pod kontrolou Ukrajincov. Obsadiť sa zatiaľ podľa dostupných informácií útočníkom nepodarilo ani celú obec Orechove.

V Donbase sa tak ukrajinským silám podarila zatiaľ limitovaná protiofenzíva na západ od mesta Izium. Ruské sily na druhej strane obsadili viacero obcí na sever od Slovianska a momentálne kontrolujú celý ľavý breh rieky Siverskyj Donec, pričom podľa niektorých informácií sa im podarilo obsadiť aj dva obývané body na juh od rieky.

V Severodonecku sa aj napriek začiatočnej úspešnej ukrajinskej protiofenzíve viac darilo Rusom, ktorí opätovne ovládli väčšinu mesta a vďaka zničeniu posledného mostu v miestnej industriálnej zóne fakticky izolovali nateraz neznáme množstvo ukrajinských jednotiek.

Naopak, v okolí obce Popasna sa nateraz lepšie držia obrancovia. Hoci ruské sily v oblasti stále útočia, ich postup proti dobre opevneným ukrajinským pozíciám je nateraz pomalý. Ak Moskva chce dosiahnuť obkľúčenie ukrajinských síl vo výbežku smerom na aglomeráciu Severodoneck – Lysyčansk, prelomenie ukrajinských obranných pozícií bude pre ňu už v krátkom čase nevyhnutné.

Charkovská oblasť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa