Podľa riaditeľky Ukrajinského knižného inštitútu totiž aj ich texty položili základy „ruského sveta“ a ruskej spasiteľskej mentality.

Ukrajina zrejme z verejných knižníc odstráni viac ako 100 miliónov kópií ruských „propagandistických“ kníh. Pre agentúru Interfax to pripustila Oleksandra Kovaľová, šéfka Ukrajinského knižného inštitútu, ktorý spadá pod tamojšie ministerstvo kultúry. Rozhodnutie sa má dotknúť aj ruskej klasiky.

Ako prvé majú na rad prísť knihy s protiukrajinským obsahom, s imperiálnymi naratívmi a propagáciou násilia či šovinizmu.

„Druhé kolo odstraňovania bude zahŕňať knihy súčasných ruských autorov vydané v Rusku po roku 1991. A pravdepodobne aj rôzne žánre vrátane kníh pre deti, romantických románov a detektívok. To je jasná požiadavka doby. Aj keď chápem, že môžu byť žiadané,“ dodala Kovaľová.

Stiahnutie sa podľa staršej správy portálu Delo uskutoční na základe príslušných metodických odporúčaní vypracovaných a schválených Radou pre rozvoj knižníc zriadenou pod rezortom kultúry, ktorá zahŕňa popredných knižničných odborníkov zo všetkých regiónov Ukrajiny. Vyradené knihy má čakať osud zberového papiera.

Klasika je vraj veľmi škodlivá

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa