Keď na konci minulého týždňa uplynul ďalší deadline na posun v rokovaniach o brexite, bežný pozorovateľ by si myslel, že je koniec nádejám na dohodu. Lenže kto sleduje brexitové rokovania, ktoré sa ťahajú už štvrtý rok, vie, že každý deadline sa dá posunúť a silné vyjadrenia B. Johnsona v médiach nemusia byť v realite až také silné.

Dvere sú síce privreté, ale stále sa môžu otvoriť. Ako hovorí Michael Gove, britský vícepremiér: dvere sú stále pootvorené na dosiahnutie dohody o obchodnej zmluve medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom. Nezabudol však pohroziť, že dohodu, kde budú mať Briti zviazané ruky, nechce, a v tom prípade si Londýn zoberie kontrolu nad vlastnými vecami do svojich rúk v rámci brexitového hesla "take back control".

Rokovania medzi Bruselom a Londýnom majú pokračovať tento týždeň. Koniec októbra alebo začiatok novembra je posledný termín, kedy môže k dohode o brexite dôjsť, aby sa stihla do konca roka aj zaviezť. Ak sa to nestihne, v januári budúceho roka nastane tvrdý brexit bez obchodnej dohody.

EBE 22 Londýn - Na snímke britský premiér Boris Johnson opúšťa svoje sídlo na Downing Street. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Johnson chce zabuchnúť dvere rokovaniam o brexite. Briti sa majú pripraviť na odchod bez dohody

Bitka o Johnsonov zákon

Na domácej scéne sa tento týždeň rozbieha parlamentná bitka o kontroverzný Johnsonov zákon, ktorým môže Spojené Kráľovstvo v podstate negovať všetky doterajšie dohody s EÚ, ale najmä tie citlivé o hranici so Severným Írskom. Zdroje Bloombergu tvrdia, že kontroverzný zákon môže byť výrazne zmiernený, aby nebol nášľapnou mínou pri budúcich rokovaniach.

Týmto zákonom si B. Johnson znepríjemnil vyjednávaciu pozíciu v Bruseli, ale pohneval si aj vlastných zákonodarcov. Navyše, aj kandidát na amerického prezidenta Joe Biden, ktorý sa hrdo hlási k svojim írskym koreňom, sa nechal na Twitteri počuť, že ak by nastal tvrdý brexit a obnovila sa tvrdá hranica medzi Írskom a jeho severnou časťou, ktorá patrí k Spojenému kráľovstvu, bola by to katastrofa.

Na náznak nedosiahnutia dohody už zaregistrovali aj ratingové agentúry. Jedna z nich -Moody‘s - už znížila Spojenému kráľovstvu dlhový rating citujúc obavy z kornavírusovej krízy az dopadu brexitu na britské hospodárstvo.

Čo na to City?

Naťahovačky okolo rokovaní o brexite nemajú zatiaľ výrazný dopad na londýnske City, čo je finančné srdce Británie, ale aj okno pre mnohé európske aj zahraničné banky a firmy na svetové finančné trhy. Libra by po takomto vyhlásení mala logicky oslabovať, jej kurz sa však ledva pohol. Čo to znamená? Už aj finančné trhy berú silné reči britského premiéra s rezervou. Vedia, že realita môže byť napokon iná.

No budúce dopady tvrdého brexitu môžu byť horšie. Ekonómovia odhadujú prepad britského HDP o 1,5 percenta. Zle pre B. Johsona môže dopadnúť aj to, že budúce clá do EÚ napríklad na autá vyrobené v Spojenom kráľovstve môžu spôsobiť stratu práce robotníkov v strednom Anglicku, kde je výrazná voličská základňa konzervatívcov.

Navyše, ak sa bude B. Johnson oháňať ochranou britských rybárov, ktorých export aj tak z 80 percent mieri do EÚ, veľmi mu to nepomôže. Aj preto, lebo rybolov tvorí len 0,12 percent britskej ekonomiky. Bude riskovať kvôli takej marginálnej veci? Aj preto je B. Johnson podľa niektorých komentátorov zahnaný do kúta. A Brusel drží v rukách skoro všetky tromfy.

Jeden tromf je stále v rukách Londýna a tým je tamojšia finančná štvrť City. Predstavy, že sa obchodníci a veľké banky zdvihnú a presťahujú húfne do Frankfurtu či do Paríža sa ukázali ako mylné. Nahradiť City nebude v Európe ľahké a ani možné v krátkom časovo horizonte. Aj preto, lebo európsky kapitálový aj bankový trh, aj napriek zbližovaniu sa, stále nie je taký integrovaný a prepletený s globálnym finančným svetom ako je ten londýnsky. Bloomberg dokonca ukazuje na dátach o medzibankových obchodoch medzi európskymi finančnými domami, že tento trh je ešte menej integrovaný ako v minulosti.

Aj preto odborníci dúfajú, že pri rokovania prevládne pragmatizmus a vzájomné výhody pred nacionalizmom a izolacionizmom. Inak britskej ekonomike predpovedajú napríklad prepad výnosov na dlhopisoch do mínusu, rýchlejšiu infláciu či negatívne úrokové sadzby.

V Británii pribudlo v stredu 6178 nakazených - najviac za posledné štyri mesiace.
Neprehliadnite

Pandémia s brexitom bez dohody bude Britániu ročne stáť 134 miliárd libier

Obchod po austrálsky

Ak by tvrdý brexit nastal, Spojené kráľovstvo by obchodovalo s EÚ podľa pravidiel, aké má napríklad s Austráliou. M. Gove to okomentoval, že by to nebol piknik, ale Londýn by to zvládol. To určite, lenže ako správne poznamenal komentátor Bloombergu EÚ je od britských brehov vzdialená niekoľko desiatok kilometrov a Austrália tisícky. A to je pri vzájomnom obchode obrovský rozdiel. Nielen v logistike.

Navyše Spojené kráľovstvo je oproti EÚ malé, a to si akoby Londýn neuvedomuje. Dnes čelí tomu, že sa od neho oddelí aj Škótsko. Tam po brexite, ktorý Škóti až tak nechceli, silnejú separatistické tendencie. A ak bude britská libra slabá, tak ju možno nahradia eurom - a to by bola pre Londýn potupa.