Krajiny vzdialené tisíce kilometrov od seba, no rozdielne v toľkých ohľadoch. A predsa ich vývoj v posledných rokoch spája tá istá sila – všeobecný odpor k establišmentu.

Semienka odporu

Všetko sa začalo v roku 2008, keď skolaboval globálny finančný systém. Niektorí hovoria dokonca o zlyhaní kapitalizmu. Trvalo pritom niekoľko rokov, kým sa naplno prejavili jeho následky.

V západnom svete sa stratil ekonomický rast a ľudia prišli o svoje istoty. Jasne sa ukázali negatívne následky globalizácie najmä na časť najchudobnejších. S poklesom ich reálnych príjmov vzrástol odpor voči systému, v ktorom žili.

Príchod radikalizmu

Tento odpor priniesol na výslnie radikálov. V Spojených štátov to bol Bernie Sanders, ktorý stelesňoval ľavicový extrémizmus v podobe socializmu. Pravicový extrémizmus zasa predstavoval Donald Trump v podobe nacionalizmu.

Vlna všeobecného sklamania voličov posunula oboch amerických politikov na predné priečky predvolebných prieskumov. Obaja jasne pomenovali vinníkov a tvrdo sa voči nim vymedzili. Pre D. Trumpa to bola Čína so svojou lacnou pracovnou silou a médiá ovládané demokratmi so svojimi „fake news“.

D. Trumpovi sa vo voľbách v roku 2016 podarilo presvedčiť dostatočné množstvo voličov, že práve on zmení systém k lepšiemu. Politika „America first“ mala priniesť pracovné miesta a prinavrátiť blahobyt upadajúcej strednej triede Američanov.

66. zasadnutie Vlády SR
Neprehliadnite

Chcel potopiť Sulíka. Matovič však ukázal, aký chaos vládne na Slovensku pod jeho vedením

Nový republikánsky prezident bol presvedčivý. Bol ľudský, jednoduchý a úprimný. S jeho pohľadom na svet sa stotožnili desiatky miliónov Američanov, ktorým dal nádej na zmenu. Emócie prehlušili racionalitu.

No nový prezident nevymenil predvolebnú populistickú rétoriku za povolebné úspešné vládnutie. Prakticky sa v ničom v kresle prezidenta nezmenil. Pokračoval v hľadaní nepriateľa a boji s ním. Konštruktívnosť v politike či ekonomike mu nikdy nebola vlastná a podobne neriadeným spôsobom manažoval aj najväčšiu krajinu sveta. Tá našťastie mala mnoho záchranných bŕzd. (Slovensko takú výsadu nemá).

Keď kreslo prezidenta D. Trump opúšťal, sľubované ekonomické úspechy boli rovnako vzdialené ako na začiatku. No krajinu stihol značne spolarizovať. Bezprecedentný útok na Kongres je ukážkou devastácie právneho štátu, k čomu D. Trump svojou politikou výrazne prispel.

Americký a slovenský Trump

Pohľad na cestu D. Trumpa k moci ukazuje obrovskú podobnosť s cestou Igora Matoviča. Obaja dosiahli svoj politický úspech na vytvorení nepriateľa a boji s ním. Obaja boli outsideri, ktorí sa vyviezli do svojich úradov na vlne odporu k establišmentu.

Obaja dokázali využiť sociálne siete k priamemu oslovovaniu voličov nielen pomocou útokov, ale aj poloprávd či často zjavných klamstiev. A obaja ukázali, ako nekonštruktívni lídri sú.

Ani jeden z nich nepotrebuje k vládnutiu odborníkov, naopak, opovrhujú nimi. Podobne je to aj s médiami a ich funkciou v demokratickej spoločnosti.

Ich spôsob vlády sa ukázal ako autoritatívny. Ani jeden nepreukázal úctu k právnemu štátu. Naopak, zákony sa javia ako prekážka k dosahovaniu ich vlastných cieľov.

Obaja nakoniec spôsobili dlhodobé šrámy na politickej kultúre a súdržnosti národa. Polarizovali spoločnosť na tých, ktorí sú s nimi a všetkých ostatných, ktorí sú proti nim.

Jake Angeli
Neprehliadnite

Demokrati tlačia na odvolanie Trumpa. Majú na to dobrý dôvod

Spojiť rozbité

Po štyroch rokoch vládnutia D. Trumpa sa ukázalo, že establišment neporazil. Iba ho nahradil svojim vlastným. Tak, ako to robí aj OĽaNO nahrádzaním ľudí vo verejnej sfére svojim vernými často s úbohými profesionálnymi skúsenosťami.

Po štyroch rokoch prezidentovania D. Trumpa sa stabilita v krajine ešte zhoršila. Naivný radikalizmus a príchod neodborných outsiderov k moci ničomu nepomohol. Radikálny liek mal nakoniec horšie následky ako choroba samotná.

No demokratická Amerika sa voči D. Trumpovi spojila do podpory pomerne nudného kandidáta. Víťazstvo Joa Bidena nebolo o ňom – bolo o širokom konsenze poraziť D. Trumpa. Pokojná osobnosť J. Bidena je ale pravdepodobne to, čo rozbitá krajina potrebuje – lídra, ktorý vie robiť kompromisy, počúvať a spájať.

Kým Amerika má svoj politický extrémizmus za sebou, Slovensku môže trvať ešte dlhé mesiace či dokonca roky, kým sa ho zbaví. Je vysoko pravdepodobné, že následne aj Slovensko pôjde rovnakou cestou – výberom lídra, ktorého najdôležitejšia schopnosť bude rozdelenú spoločnosť opäť spojiť.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Plošný skríning je Matovičova PR akcia. Boj s epidémiou ovládla politika