Na finančnom trhu sa aktuálne objavuje séria bezprecedentných pohybov. V jednotlivosti nemusia znamenať veľa, no v celistvosti a vo svojej dynamike naznačujú, že problémy sa kumulujú a budú potrebovať riešenie. Panika podobná tej z roku 2008 už nie je nerealistický scenár.

Mohutná séria prepadov

Na to, že klesajú akcie, si už investori pomaly zvykajú. V tomto roku stratil benchmarkový index S&P 500 takmer 20 percent a technologický Nasdaq takmer 30 percent svojej hodnoty. Akcie už nie sú v bubline, no problémom sa začína stávať rýchlosť tempa poklesu akcií. Keď sa pokles akcií rozbehne, zastaviť ho nemusí byť také jednoduché.

Ešte väčším problémom je, že k akciám sa pridávajú aj ostatné aktíva. Celým finančným svetom vo štvrtok rezonoval prepad kryptomien. Nejde pritom ani o straty bitcoinu, ktoré v tomto roku dosahujú viac ako 35 percent. Pre krytptomenový trh je rovnako dôležitý prepad stablecoinov. Za posledný deň prišli špekulanti v kryptomenách o 200 miliárd dolárov.

O nič lepšie to nevyzerá na medi. „Doktor“ meď je ukazovateľom ekonomických nálad a momentálne prepadá o od svojich maxím o 17 percent. Hliník už stratil tretinu hodnoty. Ostatné priemyselné kovy nie sú ďaleko.

Pod výrazný tlak sa dostávajú aj meny. Indická rupia klesá na historické minimá. Česká a hongkonská centrálna banka musia intervenovať. Turecká líra sa ďalej prepadá aj napriek intervencii a za rok stratila už 45 percent. Euro klesá na najnižšiu úroveň od roku 2003. Samozrejme všetko voči doláru. Rast hodnoty dolára vždy končí niekoho tragédiou.

Nájsť útočisko je nemožné. Kedysi to boli kvalitné dlhopisy, ktoré ho predstavovali, no teraz strácajú aj ony. Vysoko kvalitné aj junk dlhopisy strácajú v tomto roku vyše 10 percent. Európske korporátne dlhopisy sa prepadajú najviac v histórii.

Toto všetko dokopy je zlým znamením pripomínajúcim september 2008.

Anatómia paniky

Pád Lehman Brothers, ktorý priniesol takmer krach finančného systému, nebol izolovaná udalosť, ktorá sa objavila ako blesk z jasného neba. Naopak, indícií bolo viacero. Trh vyzeral podobne ako v súčasnosti: prichádzajúca recesia, nízka likvidita a obavy o stav finančného systému.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa