Napriek všeobecnej neistote ako dôsledku oslabenia globálnej ekonomiky funguje úvodný vstup firiem na burzu, napodiv, dobre. Po Warner Music má za sebou úspešnú primárnu emisiu akcií na burze Nasdaq aj Nikola Corporation, potenciálny konkurent slávnejšej Tesly.

Zatiaľ to teda vyzerá tak, že firmy, ktoré sa aj v ťažkých časoch odhodlali neodložiť vstup na burzu, sú odmeňované výrazným úspechom...Poznáte Nikola Corporation?

(150930) -- FREMONT, Sept. 30, 2015 (Xinhua) -- Tesla CEO Elon Musk introduces the falcon wing door on the Model X electric sports-utility vehicles during a presentation in Fremont, California, the United States, on Sept. 29, 2015. (Xinhua/Liu Yilin), Image: 260616717, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Corbis
Neprehliadnite

Akcie Tesly pokorili psychologickú hranicu. Čína je teraz jej druhým domovom

Technologická spoločnosť Nikola sa angažuje v rovnakom segmente ako jej slávnejšia „sestra“ Tesla. V oblasti alternatívnych pohonov áut však vsádza primárne na iný segment – vodíkové palivové články a autá na tento pohon.

Pre svoj ďalší rozvoj sfúzovala Nikola so spoločnosťou VectoIQ, ktorá sa na burze Nasdaq už obchodovala, a teraz pod spoločným označením NKLA vstúpili na burzu primárnou ponukou akcií.

Obchodovanie odštartovalo 4. júna 2020 a uzavreli ho na hodnote 33,75 dolára za akciu. Avšak už o týždeň neskôr, v stredu 10. júna 2020 svietila pri akciách hodnota 65 dolárov za kus. Za jediný obchodný týždeň tak na burze vzrástla hodnota spoločnosti o 93 percent. Trhová kapitalizácia firmy dosiahla 1,9 miliardy dolárov.

Prečo trhy tak veria firme, ktorá ešte nič nevyrába?

Úspešný vstup Nikola Corporation na burzu možno sčasti vysvetliť paralelou s Teslou. Aj tá sa dlhé roky chystala na rozbeh výroby a za ten čas tvorila len dlhy. A červené čísla ju neopúšťali ani dlhé roky po tom, ako výrobu spustila. Napriek tomu jej trhová kapitalizácia stále rástla, investori jej prejavovali dôveru. A robia tak stále.

Nikola sa v tomto podobá na Teslu v začiatkoch – zatiaľ nevyrobila žiadny automobil, avšak je ambiciózna (v minulosti viedla so svojou známejšou „sestrou“ aj spory ohľadom kopírovania dizajnu). Svoje vývojárske úsilie sústreďuje do výroby vozidiel na vodíkový elektrický pohon. Už na budúci rok plánuje v partnerstve s firmou Iveco odštartovať výrobu ťahačov s návesom Nikola One, Two a Three na tento druh pohonu.

Tavenie striebra
Neprehliadnite

Drahé kovy aktuálne cenovo excelujú. Do ktorých sa reálne oplatí investovať?

Trh pozná aj jej projekt Badger ako konkurenciu Cybertrucku  od Tesly. Nikola však chce v americkej továrni spustiť výrobu nielen áut s vodíkovými palivovými článkami, ale aj na klasický elektrický pohon. A to už je priamy konkurenčný zámer voči Tesle.

Nikola Corporation chce, podobne ako Tesla, riešiť aj výstavbu infraštruktúry, čiže čerpacích staníc pre svoje autá. Oznámila napríklad plán kúpiť od firmy Nel zariadenia v hodnote 30 miliónov dolárov, ktoré jej umožnia vyrábať 40-tisíc kilogramov vodíka denne z vody a obnoviteľnej elektriny.

Predobjednávky za neuveriteľných 10 miliárd dolárov

Táto nová hviezdička na inovátorskom nebi odhaduje, že by jej tržby mohli vyskočiť zo 150 miliónov dolárov v roku 2021 na 3,2 miliardy do roku 2024. A to vďaka nábehu a postupnému zvyšovaniu výroby.

V roku 2024 firma očakáva predaj alebo prenájom 7-tisíc batériových zdrojov a 5-tisíc vozidiel na vodíkový pohon. Pritom už teraz má zaistené predobjednávky v hodnote neuveriteľných 10 miliárd dolárov, a to okrem iných aj od výrobcu piva Anheuser-Busch.

Tieto ambície nie sú nepodobné známejšej Tesle. Bude zaujímavé sledovať, do akej miery a tiež ako rýchlo sa ich firme podarí naplniť a do akej miery budú trpezliví investori, ak sa vývoj v porovnaní s plánmi bude hýbať pomalšie.