Dnes už musia s dohodou vyrukovať, ak chcú zabrániť otrasu na burzách a finančných trhoch. Ak sa dohodnú, ide o zásadnú míľnik európskej integrácie, pretože by sa tým prvýkrát ustanovila dlhová únia.

Na trhoch sa bude obchodovať opäť od pondelka. Investori ešte pred víkendom hojne vsádzali na to, že lídri krajín EÚ sa v Bruseli dohodnú. Akcie hlavného európskeho akciového ukazovateľa, indexu Stoxx Europe 600, posilnili o zhruba deväť percent od polovice mája, kedy Nemecko s Francúzskom oznámili spoločný návrh na takzvaný fond obnovy EÚ.

Akcie na eurozónu zameraného akciového ukazovateľa Euro Stoxx 50 sa za rovnakú dobu zhodnotili dokonca o 16 percent. A svetové finančné domy ako Barclays, BlackRock, Morgan Stanley alebo Goldman Sachs uvádzajú vyhliadku na dohodu ako kľúčový dôvod, prečo teraz pri investovaní do akcií uprednostniť pred americkými či ázijskými práve tie európske.

Lenže akcioví investori teraz musia počítať s tým, že v pondelok o časť svojich peňazí prídu. Dohoda sa zatiaľ rozhodne nerysuje.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa