Vysoká inflácia smerujúca k desiatim percentám nenecháva slovenských politikov chladnými. Ich spor zachytil aj Bloomberg

Bloomberg o spore Kažimíra a Sulíka
Zdroj: Bloomberg
Bloomberg o spore Kažimíra a Sulíka

Kým z tábora opozície sa vyťahujú návrhy na zníženie DPH, vládny tábor kontroval privatizáciou ziskov elektrární. Zníženie DPH by bola rana pre štátny rozpočet a tak sa riešenie našlo v garantovaní netrhových cien energií.

Odobril ho dokonca aj liberál Richard Sulík a ešte tesnejšie sa ideovo primkol k svojmu najväčšiemu koaličnému partnerovi. A s o to väčšou vervou sa pustil do hľadania príčin vysokej inflácie, ktorá ohrozuje už aj tak nízke preferencie súčasnej vlády.

V stopách Kremského

R. Sulík vo svojich dnešných vyjadreniach nadviazal na poslanca OĽaNO a šéfa hospodárskeho výboru Petra Kremského, ktorý guvernéra NBS už dávnejšie kritizoval za rovnakú vec.

Poslanec OĽaNO reagoval na predchádzajúce slová Petra Kažimíra o tom, že inflácia na Slovensku by mohla v januári dosiahnuť sedem percent. V skutočnosti bola ešte o takmer percento a pol vyššia. Rastu inflácie pritom nemusí byť koniec.

„Je najvyšší čas, aby začala konať Európska centrálna banka. Je populistické obviňovať z celosvetového inflačného trendu slovenskú vládu a bolo by naivné tváriť sa ako majstri sveta, ktorí dokážu tento vývoj zvrátiť,“ píše sa vo vyhlásení OĽaNO.

„Keď sa to premietne do ceny výrobkov, od chleba a mäsa až po nehnuteľnosti, inflácia bude stúpať nad 10 percent, a to minimálne počas celého roka,“ povedal P. Kremský.

R. Sulík ako sa chopil tejto myšlienky a skritizoval uvoľnenú politiku ECB, ktorá „za posledných 13 rokov do obehu tisícky miliárd eur, ktoré nie sú ničím kryté“.

„Peter Kažimír je na Slovensku hlavný vinník obrovskej inflácie. Lebo on chodí do Frankfurtu vysedávať na zasadnutia Rady guvernérov. On dvíha ruku za tieto fatálne zlé, zničujúce rozhodnutia," dodal R. Sulík.

„Reagovať na primitívne invektívy a očierňovanie Európskej centrálnej banky, mňa a mojich kolegov, nevidím dôvod. Takáto agresívna rétorika iba maskuje nervozitu z nutnosti prinášať konkrétne riešenia,“ reagoval P. Kažimír.

Ako je to v skutočnosti

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa