Najmenšia parlamentná strana má už len minimálnu šancu na svoju záchranu. Je jedno, kto nakoniec vo vnútrostraníckom boji zvíťazí a či to bude na mimoriadnom sneme, alebo ešte pred ním. Rany sú už také hlboké a bolestivé, že sa ich nepodarí preliečiť.

Nepochybne hlavnú vinu na tom nesie Veronika Remišová, ktorá nie je schopná rozpoznať vlastné limity líderstva. Ani nevieme, kde predsedníčka ešte vidí legitimitu svojich krokov. Pripomeňme, že sa jej búri väčšina poslaneckého klubu, väčšina predsedníctva a dokonca aj väčšina krajských predsedníctiev. Komu chce šéfovať, keď jej všetci zo strany odídu? Ako si chce udržať ministerské kreslo, keď nebude mať krytie v parlamente? Alebo sa spolieha, že ju podrží jej spojenec Igor Matovič?

Ale nemali by sme zabúdať ani na spoluvinu zakladateľa Andreja Kisku, ktorý stranu budoval na chybných základoch, a potom to zaklincoval výberom zlého nástupcu. Ukazuje sa, že ani odbornosť, ani slušnosť nestačia na vybudovanie funkčnej a úspešnej politickej strany. Zaľudia sa stanú výstrahou pre všetky budúce politické projekty.

Naivná vízia

A. Kiska spravil pred dvoma rokmi niekoľko chýb. V prvom rade nemal žiadnu stranu zakladať, ale radšej využiť svoj politický kapitál v prospech najbližších spojencov. Po druhé, rozhodnutie nespojiť sa s koalíciou PS/Spolu pred voľbami dnes už len málokto považuje za dobrý nápad.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa