Robert Fico predstavil na sobotnom mini-sneme nových podpredsedov a politickú orientáciu strany, ktorú nazval rustikálnou sociálnou demokraciou. Oboje nám hovorí to isté: Smer už nemá čo nové ponúknuť. Je personálne aj ideovo vyprázdnený.

Napriek tomu by sme Smer stále nemali odpisovať. Po tom, ako stabilizoval svoje preferencie na úrovni desiatich percent, je podľa prieskumov stále treťou najsilnejšou stranou (čo by za to dali iní). Ak by si túto pozíciu udržal, po ďalších voľbách môže stále hrať dôležitú úlohu pri skladaní novej vlády.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Ak chce Matovič zbaviť krajinu korupcie, musí odstúpiť

Lenže možné je aj to, že za istých okolností bude opäť rásť. Dnes, pokiaľ nevybuchne nejaká nová mína z Ficovej éry, nemajú prečo preferencie Smeru ďalej klesať. Základnou tendenciou každého volebného cyklu totiž je, že sa preferenčne darí viac opozícii než koalícii. A vláda Igora Matoviča robí zatiaľ všetko preto, aby umožnila opozícii posilňovať.

Čas voličov určite privábi Hlas Petra Pellegriniho, ale zatiaľ je jeho projekt príliš nový a neurčitý, aby sme vedeli odhadnúť jeho potenciálnu silu. Smer, navyše, v posledných troch týždňoch ukazuje, že vie robiť dôstojnú opozičnú robotu aj bez svojej hviezdy s lícnymi jamkami.

Rustikálne ľavičiarstvo

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa