V nemenovanej krajine niekde medzi Nemeckom a Ruskom nastala volebná jar. V hre o najvyšší politický post je len niekoľko kandidátov. Za každým stojí niektorý z mocných oligarchov ovládajúcich miestnu ekonomiku. Voľby mali byť pre túto skupinu vyvolených len formálnou záležitosťou, no do cesty im vošla nečakaná prekážka.

Za víťaza volieb nečakane vyhlásili obyčajného učiteľa dejepisu. Za jeho kandidatúrou stála skupinka študentov, ktorí potajomky nahrali a zverejnili učiteľove nahnevané komentáre na adresu skorumpovaných politikov a všemocných oligarchov. Autenticita hnevu vyhrala a najvyšší úrad v krajine obsadil radový občan.

Novozvolený líder si rýchlo uvedomuje náročnosť svojej úlohy a existenciu rôznych záujmových skupín. Rozhodol sa preto vymenovať ministrov z radov svojich priateľov a známych. Nepochybne ide o ľudí so správnymi úmyslami milujúcich svoju vlasť, no ich kompetencie a skúsenosti sú vo väčšine prípadov chabé. Začína sa boj o budúcnosť krajiny.

V bratislavskom Digital Parku, kde sídli finančná skupina Penta, zasahovali ozbrojení policajti. Šéfa finančnej skupiny Penta Jaroslava H. obvinil policajný vyšetrovateľ z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Na snímke policajti vychádzajú z Digital Parku 1. decembra 2020 v Bratislave.FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Boj s korupciou nie je televízna relácia, ozbrojení policajti nie sú garantom úspechu

Nie, tento nezvyčajný scenár nie je inšpirovaný vývojom na Slovensku. Predošlá ukážka bola rekapituláciou prvej série ukrajinského satirického seriálu Sluha vároda z roku 2015. Politická satira o tom, čo sa stane, keď radový občan získa moc, nebola len komerčným trhákom, ale aj proroctvom.

O štyri roky neskôr prezidentské voľby na Ukrajine vyhral s prehľadom Volodymyr Zelenskyj, herec, ktorý v menovanom seriáli hral hlavnú rolu prezidenta Vasila Holoborodka. Zelenského protikorupčná reformná vlna získala nečakané rozmery aj vďaka jeho role v seriáli, kde obyčajní ľudia napriek svojim vzdelanostným a kompetenčným nedostatkom boli schopní poraziť všemocnú oligarchiu.

Podobenstvo medzi Volodymyrom Zelenskym a Igorom Matovičom však siaha omnoho hlbšie ako proroctvo z televíznych obrazoviek. Obaja priniesli so sebou obrovské očakávania zmeny, aby neskôr bezprecedentne rýchlo stratili dôveru väčšiny občanov. Problém však nastáva vtedy, keď sa u nás na Ukrajinu začnú podobať nielen podaktorí politici, ale celý establišment.

Marketing

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa