V posledných mesiacoch počúvame o „vynútených úsporách“ či „odloženej spotrebe“. Jedným z dôsledkov „odkladania peňazí na lepšie časy“ je vývoj financií na účtoch v bankách. Na konci júna 2021 bol na Slovensku objem finančných prostriedkov na bežných účtoch obyvateľstva evidovaný vo výške 24,9 mld. eur. Slováci a Slovenky tak mali v bankách uložené rekordne vysoké sumy peňazí. V aktuálnej analýze WOOD & Company o vývoji peňazí na bežných účtoch obyvateľov, dôvodom ich rýchleho rastu počas pandémie, ale aj o tom, či robíme dobre, ak naše úspory zhromažďujeme na bežných účtoch v bankách. Analýza vychádza z najaktuálnejších údajov Národnej banky Slovenska. 

euro, ekonomika, peniaze
Neprehliadnite

Optimizmus spotrebiteľov v auguste vzrástol, indikátor dôvery je na dlhodobom priemere

Vklady na bežných účtoch trhajú rekordy

Účet v banke má zriadený drvivá väčšina Slovákov a Sloveniek. Každý mesiac im naň chodí výplata, denne z neho platia bežné výdavky, faktúry či nákupy v obchodoch. Pred pandémiou rástli finančné prostriedky domácností na bežných účtoch v bankách každoročne o približne 13 percent. Pandémia však toto tempo zrýchlila a na konci roka 2020 banky evidovali na bežných účtoch obyvateľov 22,8 mld. eur, čomu zodpovedal medziročný nárast až o 17 percent.  

Stav na bežných účtoch obyvateľstva
Zdroj: WOOD & Company
Stav na bežných účtoch obyvateľstva

Tento trend pokračoval aj v 1. polroku 2021, ktorý bol poznačený lockdownom. Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) bol k 31. júnu 2021 objem peňazí na bežných účtov obyvateľov vykázaný vo výške 24,9 mld. eur. Za prvých šesť mesiacov tohto roka tak Slovákom na účtoch v bankách pribudlo až 2,1 mld. eur. Väčší prírastok peňazí bol vykázaný počas prvého štvrťroku a to na úrovni 1,2 mld. eur. Odhadujeme, že počas obdobia lockdownu držali Slováci na bežných účtoch približne pol miliardy eur takpovediac „navyše“. Nebyť prísnych protipandemických opatrení, Slováci a Slovenky by pravdepodobne minuli spomínanú sumu peňazí v obchodoch, reštauráciách, hoteloch, fitkách, salónoch krásy alebo na kultúrnych podujatiach, ktoré boli zatvorené alebo fungovali iba v obmedzenom režime. S uvoľňovaním opatrení v krajine bol už aj nárast peňazí na bežných účtoch obyvateľov miernejší. 

Predavačka zmrzliny
Neprehliadnite

Bratislavčania v lete míňajú viac na zmrzlinu a nápoje. Koľko chceli investovať do dovoleniek?

Inflácia rastie. Peniaze na bežných účtoch „požiera“ ešte rýchlejšie ako v minulosti  

Na konci roka 2019, teda ešte pred vypuknutím pandémie, objem peňazí na bežných účtoch obyvateľstva tvoril z celkových eurových vkladov obyvateľstva podiel 53 percent. Na konci roka 2020 sa tento podiel zvýšil na 57 percent a k 31. júnu 2021 bol dokonca evidovaný na úrovni 59 percent. Pochopiteľne, mať peniaze kedykoľvek po ruke je nevyhnutné. Takáto finančná rezerva sa odporúča vo výške obvyklých výdavkov za obdobie šiestich mesiacov. Mnohí Slováci ale doslova držia na účtoch také sumy peňazí, ktorých sa často nedotknú aj niekoľko rokov. V takomto prípade sa im ale peniaze nezhodnocujú, nakoľko úroky na bežných účtoch sa už niekoľko rokov držia v blízkosti nuly, čo je už piaty rok po sebe hlboko pod úrovňami inflácie.  

Inflácia verzus úrokové miery bankových vkladov
Zdroj: WOOD & Company
Inflácia verzus úrokové miery bankových vkladov

Rast cien tovarov a služieb sa v rokoch 2017 až 2020 pohyboval v rozmedzí 1,3 až 2,7 percenta. Ani v tomto roku tomu nebude inak a aktuálne úrovne inflácie lámu rekordy. Podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) inflácia odštartovala rok 2021 pomerne nízkymi úrovňami (menej ako 1 percento). Počas ďalších mesiacov ale postupne prekračovala hranicu ako jedného tak aj dvoch percent. V júni dosiahla inflácia úroveň 2,9 percenta a v júli sa dokonca vyšplhala na 3,3 percenta, čo je najvyššia úroveň za posledných osem rokov. V tomto roku si priplácame za pohonné látky a tabak, postupne už ale aj za potraviny a stavebný materiál. Očakávame, že zdražovanie neutíchne ani v nasledujúcich mesiacoch. Priemernú infláciu pre tento rok tak odhadujeme na úrovni vyššej ako 2,5 percenta. 

Vyhrať súboj s infláciou je možné investovaním. Samotný presun peňazí z bežného účtu do tradičných vkladových produktov bánk nemusí byť najideálnejším riešením, nakoľko úroky na vkladoch v bankách sa pohybujú okolo úrovne 1 percenta p. a.. Pri investovaní je zhodnotenie peňazí vyššie, no na druhej strane nesie so sebou určitú mieru rizika. Dnes už ale existuje niekoľko možností, ako investovať zodpovedne voči vlastným peniazom. Zaujímavou a rokmi overenou možnosťou je investovanie do podielových fondov. Napríklad v prípade realitných fondov pre kvalifikovaných investorov dosahovali ročné výnosy počas uplynulých rokov 8 až 10 percent. 

vstup vstupná brána
Neprehliadnite

Pozitívnou správou je, že našej ekonomike sa v druhom kvartáli rekordne zadarilo