Slovensko sa za svoju relatívne krátku existenciu stiihlo strápniť na medzinárodnej scéne viac než dosť. Neznalosť etikety, dobrých mravov či cudzích jazykov sa často miešala s prehnanou servilnosťou a vykonávaním nadpráce v prospech našich západných alebo východných partnerov.

Majstrom Slovenska v tejto nešťastnej kategórii bol ešte donedávna Andrej Danko. Jeho prehnaná afekcia a pozeranie sa na Moskvu ako na svätý obrázok pôsobilo nielen amatérsky, ale bolo aj v priamom rozpore s oficiálnou pozíciou slovenskej diplomacie. Z podobných praktík bol v pondelok obvinený aj predseda vlády Igor Matovič.

Premiérove telefonáty s „pánom Kirillom“, následná koaličná roztržka a tajnostkársky let s dvoma debnami neschválených vakcín vytvorili podivný obraz. V očiach mnohých však nastal zásadný prelom. Objednanie dvoch miliónov dávok vakcíny je pri nedostatočných dodávkach západných výrobcov bezpochyby významným politickým víťazstvom.

Debatu o tom, či nákup Sputniku V bol pre Slovensko dobrým alebo zlým rozhodnutím, treba však nechať na odborníkov. Omnoho dôležitejšou témou je otázka integrity slovenskej zahraničnej politiky a jej reputácia v zahraničí. Je evidentné, že premiér sa pri nákupe Sputnika dostal do konfliktu so slovenskou diplomaciou. Zahraničná politika voči Rusku sa vďaka osobe premiéra začala podobať na Kocúrkovo.

Diplomatické Kocúrkovo

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa