Slovenský europoslanec Michal Šimečka sa na pôde Európskeho parlamentu presadil s návrhom, ktorý môže byť kľúčový v ďalšom vývoji Európskej únie.

Jeho „Šimečková správa“ je dôležitá nielen pre Európu, ale aj slobodu krajín a v konečnom dôsledku môže pomôcť v napredovaní celej EÚ.

Hoci sa euroskeptikom, dezinformátorom a konšpirátorom návrh nepáči, je potrebné, aby si Európa konečne stanovila jasné ciele, ako sa postaví ku krajinám, v ktorých vládnu moc zneužívajú silní autoritári a ľudia s čuchom pre neslobodu.

Lídrom v šírení poloprávd a strachu sa stali opäť ľudia a alternatívne médiá, ktoré si neželajú jednotnú Európu, chcú jej koniec a v Bruseli vidia vinníka všetkých problémov. Nie je pravdou, že Brusel bude pokutovať a tvrdo trestať členské štáty, ako otvorene a manipulatívne šíria.

Pravdou naopak je, že Šimečkova správa počíta s opatreniami, ktoré obmedzia peniaze z EÚ štátom, ktoré ich dostávajú aj napriek silnému euroskepticizmu. A to je správne.

Spomeňme Maďarsko, ktoré mohlo v období 2014 – 2020 využiť fondy EÚ vo výške 20 miliárd eur a napriek tomu si Viktor Orbán v krajine uzurpuje moc do vlastných rúk, ovláda médiá a straší Sorosom a zlým Bruselom. To nie je veľmi európske a porušuje tým dokonca Lisabonskú zmluvu.

Prečo je to dôležité

Šimečkov návrh vytvorí rovnosť medzi krajinami v EÚ v kontexte posudzovania sily demokracie a slobody. Súčasne bude pravidelne monitorovať úroveň dodržiavania slobody a práv v každom členskom štáte.

Kľúčovým bodom je súčasná patová situácia s článkom sedem Lisabonskej zmluvy. Ten hovorí, že ak sa poruší článok dva tej istej zmluvy, Únia môže vydať danej krajine odporúčania.

Opakujem, odporúčania, žiadne pokuty alebo sankcie krajinám, ktoré porušujú tento článok. Ide o článok, kde sú ukotvené základné hodnoty, slobody a práva.

Ak sa v daných krajinách neurobia ozdravné opatrenia či neprijmú príslušné odporúčania, eurofondy môžu byť obmedzené, alebo sa môže celá situácia dostať pred súd.

Nemusíme byť experti na medzinárodnú politiku, aby sme vedeli, že ak niekto siahne na slobodu médií alebo ovládne súdy či verejné inštitúcie, obmedzí občiansku spoločnosť a podkope právny štát, nebudeme a nemôžeme mu tlieskať.

Jeden tím, spoločné hodnoty

Ak chceme byť súčasťou európskeho projektu, je potrebné byť v jednom tíme so spoločnými hodnotami a cieľom. To je podstata Šimečkovej správy.

Iná cesta silnej a spoločnej Európy nie je. Ak chcete byť vo futbalovom tíme, asi nebude správne dávať si vlastné góly alebo podkopávať vlastných hráčov. Ak to urobíte, nemôžete hrať a budete z tímu vylúčený. Tím, za ktorý by ste mali kopať, vám musí dať najavo, že faulujete. 

Takže nie. Schválený Šimečkov návrh nie je ďalší liberálny teror. Je to rozumný spôsob, ako nastaviť zrkadlo krajinám, ktoré vybočujú od hodnôt spoločnej Európy. Ak chceme byť jeden tím, musíme hrať so spoločným cieľom. Až potom prídu góly.